Dni Pamięci Żydów Galicyjskich

W dniach 18 - 28 czerwca odbędą się kolejne Dni Pamięci Żydów Galicyjskich - Galicjaner Sztetl. Każdego roku organizowane są one, w czerwcu, gdy przypada rocznica krwawej likwidacji przez Niemców getta w Tarnowie. W programie tegorocznych Dni Pamięci zaplanowano ekumeniczną modlitwę na cmentarzu w Buczynie, koncerty w Tarnowie i Żabnie oraz zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Tarnowie.

18 czerwca modlitwą ekumeniczną w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze, miejscu zagłady tarnowskich Żydów, zainaugurowana zostanie tegoroczna edycja Dni Pamięci Żydów Tarnowskich Galicjaner Sztetl. Dni Pamięci odbywają się tradycyjnie w czerwcu, w rocznicę likwidacji tarnowskiego getta. Na pamiątkę tej zbrodni początek obchodów „Galicjaner Sztetl” zawsze ma miejsce na jednym z największych cmentarzy ofiar holocaustu w lasku Buczyna koło Tarnowa, gdzie odprawiane są modlitwy przez duchownych katolickich i żydowskich.
W ramach tegorocznych Dni Pamięci przygotowano też szereg koncertów, uroczystości i imprez towarzyszących, które odbędą się w Tarnowie, Bobowej i Żabnie.
Dni Pamięci Żydów Galicyjskich  odbywają się w ramach projektu Rytmy Roku, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorami Dni Pamięci Żydów są: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Województwo Małopolskie i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, współorganizatorami: Gmina Miasta Tarnowa, Gmina Tarnów, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, Gminne Centrum Kultury w Żabnie. Patronat nad obchodami rocznicy likwidacji getta objął Ryszard Ścigała, prezydent Tarnowa.
W gronie wykonawców tegorocznych koncertów znaleźli się: Yale Strom, grupa Berberys, Quartet Klezmer Trio oraz Max Klezmer Band.

Yale Strom - jest pionierem wśród tych, którzy wyruszyli do Europy Wschodniej, by badać dzieje i twórczość klezmerów. Od 1981 roku Yale Strom przemierza rejon Karpat fascynując się pierwotnie jedynie muzyką Żydów i Romów zamieszkujących ten obszar, obecnie zaś jego zainteresowania dotyczą wielu aspektów życia tych artystów. Doświadczenia zdobyte podczas podróży, Yale Strom wykorzystuje grając w swoich klezmerskich zespołach, nowojorskim Hot Pstromi oraz Klazzj w San Diego. W jego muzyce dominują wątki klasycznych chasydzkich nigunów, jazzu, muzyki klasycznej, ludowej bałkańskiej. Dziś Yale Strom uważany jest również za kompozytora, którego kompozycje cechuje dbałość o klezmerskiego ducha.

Zespół Berberys to grupa muzyków grających muzykę żydowską i bałkańską, na co dzień współpracujących z Teatrem Muzycznym w Lublinie.  Zespół wykorzystując takie środki jak śpiew, klarnet, akordeon, skrzypce przenosi słuchaczy w niezwykły świat żydowskich tradycji.

Quartet Klezmer Trio to zespół wykonujący tradycyjną wokalno-instrumentalną muzykę klezmerską  żydowską i bałkańską we własnych aranżacjach. Tworzą go absolwenci Krakowskiej Akademii Muzycznej, co jest gwarantem wysokiego poziomu i wykonawczego profesjonalizmu. Zespól występuje w składzie: Magda Brudzińska – śpiew, altówka; Oskar Gut – akordeon; Michał Siudyczewski – kontrabas elektryczny. Muzycy uczestniczyli w wielu koncertach i festiwalach w Polsce i za granicą, zawsze wzbudzając swymi występami  duże zainteresowanie.

Zespół Max Klezmer Band został założony w 1998 roku przez Maxa Kowalskiego. Początkowo zainspirowany muzyką żydowską, dzięki ciągłym poszukiwaniom stworzył swój własny, niepowtarzalny styl. W ich utworach można usłyszeć elementy muzyki klezmerskiej, bałkańskiej, hinduskiej oraz jazzu.
Zespół koncertuje w Polsce i za granicą (Francja, Niemcy, Austria, Belgia, Szwecja, Węgry, Słowacja, Czechy, Łotwa, Białoruś). Ich koncerty to wspaniałe spektakle muzyczne, które porywają słuchaczy i długo nie dają o sobie zapomnieć. Dorobek zespołu to kilka płyt, z których ostatnia – Tsunami swoją premierę miała w 2007 roku. Skład zespołu: Max Kowalski – kontrabas, kompozycja; Michael Jones – skrzypce, śpiew, trąbka, djembe, hinduskie skrzypce, kompozycja; Piotr Skupniewicz – klarnet, klarnet basowy, kompozycja; Bogusław Zięba – akordeonista, pianista, kompozytor; Jacek Hołubowski – akordeon; Adam Leśniak – perkusja, kompozycja; Andrzej Czop „Czoper” – realizator dźwięku, oświetlenia; Damian Rękas – management, realizacja oświetlenia, transport.

Program Dni Pamięci Żydów Tarnowskich 2009
18 czerwca (czwartek)

godz. 12.00 Modlitwa duchownych żydowskich i katolickich w lecie Buczyna w Zbylitowskiej Górze, miejscu kaźni tarnowskich Żydów
godz. 21.00 Koncert pod Bimą – Yale Strom, Nowy Jork

21 czerwca (niedziela)
godz. 10.00-13.00 Otwarta brama do przeszłości – zwiedzanie z przewodnikiem cmentarza żydowskiego w Tarnowie.
godz. 19.00 Grupa Berberys, Lublin – koncert na dziedzińcu synagogi w Bobowej

26 czerwca (piątek)
godz. 19.00 Quartet Klezmer Trio – koncert w Centrum Kultury w Żabnie

28 czerwca (niedziela)
godz. 21.00 Koncert pod Bimą – Max Klezmer Band

Uroczystości towarzyszące:
Wystawa fotograficzna "Duchy chasydów pod bimą" autorstwa Natalii Gancarz, galeria "Na płocie" - eksponowana od 18 czerwca.
15.06.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |