Prawie półtora miliona złotych wynosi kolejna pula pieniędzy na remonty zabytkowych kościołów w diecezji tarnowskiej, przyznana przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie. Diecezja liczy jeszcze na dotację urzędu w Rzeszowie.
Półtora miliona złotych dofinansowania do prac konserwatorskich 23 świątyń przyznał diecezji tarnowskiej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie.
Kolejny raz okazało się, że priorytetem są kościoły drewniane. Dzięki dotacjom prace konserwatorskie będą prowadzone m.in. w Pisarzowej, Iwkowej, Zawadzie, Męcinie, Tylmanowej, Łukowicy i Tabaszowej. Największa kwota - 200 tysięcy złotych - przeznaczona zostanie na konserwację polichromii w gotyckim kościele w Łapczycy. Pozostałe parafie będą mogły wykonać m.in. konserwacje ołtarzy, obrazów, polichromii, stacji Drogi Krzyżowej czy portali. 100 tysięcy złotych wesprze wymianę pokrycia wieży kościoła w Pisarzowej, a 45 tysięcy przeznaczone zostanie na konserwację ścian drewnianego kościoła w Wojniczu.
Najbardziej cieszy fakt, że mogą być kontynuowane prace w powroźnickiej cerkwi, która jest wpisana na listę UNESCO. - Dzięki dofinansowaniu w wysokości 50 tysięcy złotych w tej zabytkowej świątyni będzie możliwa konserwacja ikon. Cerkiew w Powroźniku należy do najstarszych łemkowskich cerkwi. Jej wyposażenie jest bardzo cenne, pochodzi z XVII wieku – mówi ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków.
W tym roku parafie diecezji tarnowskiej otrzymały na remonty zabytków już około 4,5 mln złotych. Pieniądze pochodzą od samorządu Województwa Małopolskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Razem więc pula przeznaczona na prace konserwatorskie w zabytkowych świątyniach na terenie diecezji tarnowskiej wynosi około sześciu milionów złotych. Diecezja tarnowska liczy jeszcze na dotacje od konserwatora zabytków na Podkarpaciu i z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.
Fot. z arch. ks. Piotra Drewniaka