Podsumowano rok szkolny

W Urzędzie Miasta Tarnowa podsumowano kończący się rok szkolny. Zdaniem zastępcy prezydenta Doroty Skrzyniarz minione 10 miesięcy to dobry czas dla tarnowskiej oświaty. Udało się m.in. pozyskać spore kwoty z funduszy zewnętrznych, trwa modernizacja bazy oświatowej, zaangażowano spore środki w pomoc zarówno dla uczniów zdolnych, jak i tych wymagających szczególnej opieki. Praktycznie wszystkim chętnym zapewniono miejsca w przedszkolach. Niestety – był to również kolejny rok, w którym do szkół uczęszczało mniej dzieci ze względu na niż demograficzny. Pewna liczba nauczycieli będzie musiała pożegnać się z pracą.

W Urzędzie Miasta Tarnowa podsumowano 17 czerwca mijający rok szkolny. W tarnowskich szkołach wciąż spada liczba uczniów, powodem jest niż demograficzny i spadek liczby urodzeń. Wciąż na potrzeby tarnowskiej oświaty nie wystarcza pieniędzy z subwencji przekazywanej z budżetu państwa. Różnica pomiędzy kwotami przekazywanymi w ramach subwencji a rzeczywistymi wydatkami wynosiła w 2008 roku 50 milionów złotych, w roku bieżącym, wynosić będzie najprawdopodobniej około 65 milionów. Wydatki na oświatę w tegorocznym budżecie zaplanowano na poziomie 214 milionów złotych. Z powodu malejącej liczby uczniów pewna liczba nauczycieli będzie musiała pożegnać się z pracą, prawdopodobnie, choć dokładnie będzie to wiadomo dopiero po zakończeniu naborów, w tarnowskich szkołach będzie wkrótce o 180 etatów nauczycielskich mniej. Część nauczycieli odejdzie z pracy, niektórzy otrzymają możliwość pracy na niepełny etat.

Mimo tych zastrzeżeń Dorota Skrzyniarz, zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa określa ten rok szkolny jako dobry czas dla tarnowskiej oświaty. Udało się m.in. pozyskać spore kwoty z funduszy zewnętrznych. Dzięki temu starczyło środków na pomoc dla uczniów najzdolniejszych, którzy otrzymali stypendia (przeznaczono na ten cel milion złotych) i możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Pomocą finansową i merytoryczna objęto również uczniów z rodzin najbiedniejszych, dla których przygotowano stypendia socjalne w łącznej wysokości 750 tysięcy złotych. - Tarnowscy nauczyciele otrzymali podwyżki płac, ponadto prawie siedem milionów przeznaczono z budżetu miasta na dodatki do pensji – funkcyjne, motywacyjne, czy za pracę z dziećmi specjalnej troski – podsumowuje Dorota Skrzyniarz. - Kwota ta jest o kilkaset tysięcy złotych wyższa niż w roku poprzednim.
W tarnowskich szkołach systematycznie poprawia się infrastruktura. - Nadrabiamy zaniedbania sięgające wielu lat, dlatego nie wszystko da się zrobić szybko i od razu – mówi Dorota Skrzyniarz. - Powstają w Tarnowie nowe boiska i obiekty sportowe, wymieniamy w budynkach szkolnych okna, posadzki, przeprowadzamy termomodernizację. Trwa remont sali teatralnej w Pałacu Młodzieży, wkrótce nowe miejsce do nauki otrzymają po adaptacji pomieszczeń w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dzieci autystyczne, internat w Mościcach zaadaptowany zostanie na potrzeby Pogotowia Opiekuńczego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadeklarowało kwotę 14 milionów złotych na modernizację Zespołu Szkół Plastycznych. Prace ruszą natychmiast po podpisaniu umowy.
17.06.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |