W poniedziałek, 4 maja, rozpoczęły się Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. Potrwają one do 9 maja. W programie znajdują się liczne imprezy, które odbywać się będą nie tylko w Tarnowie, ale i powiatach tarnowskim, brzeskim oraz dąbrowskim.
W Tarnowie zainaugurowano w poniedziałek, 4 maja, obchody Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych w subregionie tarnowskim.
Potrwają do soboty 9 maja i weźmie w nich udział kilka tysięcy osób. To wspólne przedsięwzięcie organizacji i instytucji z Tarnowa oraz powiatów: brzeskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego.
Na program Dni złożą się wydarzenia artystyczne, zawody sportowe, ale też pikniki integracyjne i czas na dyskusje z władzami. - Należy uwrażliwiać opinię społeczną na problemy osób z niepełnosprawnościami, prezentować i promować ich osiągnięcia tak artystyczne jak i sportowe, ale również zwracać uwagę na bariery, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia – mówi Dorota Krakowska, zastępca prezydenta Tarnowa ds. polityki społecznej. Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych są również okazją dla wielu podmiotów, które działają na rzecz niepełnosprawnych, aby zaprezentować swoją działalność.
Zawody wędkarskie osób niepełnosprawnych zaplanowano w Brzesku, wielką majówkę w Złotej, plener malarski na zamku w Dębnie, piknik integracyjny w Brniu, spotkanie integracyjne w Karwodrzy.
W organizację tegorocznych obchodów zaangażowanych jest około 400 wolontariuszy. - To działanie ma sprzyjać budowaniu kompleksowego, skutecznego systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Współpracują ze sobą podmioty działające w obszarze pomocy społecznej, instytucje kultury, edukacji, sportu i zdrowia, bardzo wiele aktywnych organizacji pozarządowych zarówno z Tarnowa, jak i trzech powiatów subregionu tarnowskiego - podsumowuje Dorota Krakowska.
Projekt został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego kwotą 50 tysięcy złotych.