Wojna opowiedziana eksponatami

 Do połowy czerwca można oglądać w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie wystawę „Żabno 1939 – 1945”. W gablotach zgromadzono eksponaty, zdjęcia i dokumenty z lat 1939 – 1945 należące do mieszkańców Żabna. Wśród nich znaleźć można świadectwa szkolne, fragmenty wypracowań szkolnych, czasopisma, zdjęcia ukazujące mieszkańców i miasto w czasie wojny oraz pisma i  dokumenty wydawane przez okupantów.

 

Przedmioty z obozów koncentracyjnych, świadectwa szkolne, elementy umundurowania żołnierzy niemieckich, radzieckich i polskich, przedmioty codziennego użytku, militaria, dokumenty i fotografie - między innymi takie eksponaty można oglądać na wystawie „Żabno 1939 – 1945” w Galerii „Rozmaitości” Gminnego Centrum Kultury w Żabnie.

Wystawę, obrazującą działania wojenne oraz codzienne życie mieszkańców Żabna i okolic w tym burzliwym okresie, przygotowano z eksponatów Izby Pamięci Publicznego Gimnazjum w Żabnie oraz ze zbiorów prywatnych Pawła Domańskiego, historyka, kolekcjonera, autora książek o przeszłości Żabna.

Wystawa została otwarta 3 maja podczas gminnych obchodów święta narodowego oraz 630. rocznicy lokacji miasta. Będzie czynna do połowy czerwca.

Zwiedzający dowiedzą się także o terrorze, jaki panował na terenie gminy – utworzeniu getta w centrum Żabna, rozstrzelaniu ludności cygańskiej na tutejszym cmentarzu, akcji powstańczej w Żabnie, mieszkańcach aresztowanych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych oraz obozach w Katyniu, Kozielsku czy Charkowie. Część ekspozycji poświęcona jest mieszkańcom Żabna walczącym na frontach II wojny światowej – pod Monte Cassino, w Persji, Iraku, Libanie i innych.

10.05.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |