„Panorama” w konserwacji

 Kosztem 100 tysięcy złotych konserwacji poddane zostaną cztery fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej” ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Pieniądze pochodzą z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zajmuje się odszukiwaniem i pozyskiwaniem do zbiorów fragmentów panoramy „Bem w Siedmiogrodzie”, znanej pod nazwą „Panoramy Siedmiogrodzkiej’. Powstała ona na zamówienie Węgrów w celu uczczenia węgierskiego powstania narodowego i była ilustracją zwycięskiej bitwy o Sybin, stoczonej przez armię gen. Józefa Bema w marcu 1849 roku z przeważającymi siłami Austrii i  Rosji. Panorama została zrealizowana przez zespół polskich i węgierskich artystów pod kierunkiem Jana Styki w roku 1897. Posiadała wymiary: 15 metrów wysokości i 120 metrów obwodu. W marcu 1898 r. uświetniła marcowe obchody węgierskiej Wiosny Ludów, po czym powróciła do Polski, gdzie była eksponowana w Warszawie. Ostatnie wiadomości na jej temat pochodzą z 1908 roku, kiedy pisała o niej „Scena i Sztuka”. Niestety panorama została wkrótce pocięta na fragmenty, które uległy rozproszeniu i zaginięciu.

Tarnowskie muzeum od lat poszukuje i w miarę możności kupuje do zbiorów fragmenty dzieła Styki. Aktualnie w posiadaniu Muzeum znajduje się 17 fragmentów Panoramy. Ostatni zakup w 2014 roku to fragment pokazujący tabory wojsk gen. Józefa Bema.

Kilka z fragmentów tego wielkiego dzieła wymaga prac konserwatorskich, na które w bieżącym roku tarnowskie muzeum pozyskało fundusze z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracom konserwatorskim poddane zostanie 4 obrazy – „Wóz taborowy zaprzęgnięty w woły”, „Na tyłach armii węgierskiej. Cygańska kapela na drodze do Mediasz (Megyes)”, „Poległy honved” oraz „Żołnierze 73. Batalionu Seklerów w marszu na 24. Batalion Honvedów”. Koszt konserwacji wyniesie około 100 000 złotych.

16.05.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |