Darmowe podręczniki w nowym roku szkolnym otrzymają uczniowie klas pierwszych, drugich i czwartych szkół podstawowych oraz pierwszych klas gimnazjów. Pieniądze trafią z budżetu Ministerstwa Edukacji Narodowej do szkół, a tam zapadać będą decyzje o tym, jakie podręczniki zostaną zakupione. W roku szkolnym 2015/2016 kwota przeznaczona na ten cel wyniesie 290 milionów złotych.
W nadchodzącym roku szkolnym bezpłatne książki i ćwiczenia otrzymają uczniowie klas pierwszych, drugich i czwartych szkół podstawowych oraz klas pierwszych gimnazjów. To kolejny etap reformy podręcznikowej, którą prowadzi i finansuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. - Komplet książek, który trzeba kupić na początku każdego roku szkolnego to wydatek kilkuset złotych. Do tej pory było to obciążenie budżetu rodziny. Od tego roku, sukcesywnie, szkoła będzie wyposażała uczniów w książki i ćwiczenia – mówi Urszula Augustyn, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. - W ciągu najbliższych trzech lat z darmowych podręczników będą się uczyły wszystkie dzieci, od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy gimnazjum. W kończącym się roku szkolnym z darmowych elementarzy korzystali już pierwszoklasiści.
Pieniądze na zakup podręczników i ćwiczeń MEN przekaże szkołom, a one zdecydują z oferty jakich wydawnictw skorzystają. Materiały edukacyjne będą własnością biblioteki szkolnej, która będzie je udostępniała i do której będą zwracane po zakończeniu roku szkolnego. Jeden komplet będzie zatem służył kilku rocznikom uczniów – pod warunkiem, że będą szanowali książki. W roku szkolnym 2015/2016 MEN przeznaczy na podręczniki około 290 milionów złotych.
- W tej chwili załatwiane są formalności związane z finansowaniem książek. Wiemy, że podręczniki dla uczniów z Tarnowa i powiatu tarnowskiego będą kosztowały około półtora miliona złotych. Liczbę uczniów klas pierwszych, drugich i czwartych szkół podstawowych oraz pierwszych klas gimnazjów samorządowcy mają przekazać do systemu informacji oświatowej. Na podstawie zgromadzonych danych zostanie ustalona liczba potrzebnych kompletów materiałów. Na tej podstawie miasta i gminy otrzymają pieniądze – mówi Urszula Augustyn.
Na zlecenie ministerstwa przygotowywane są podręczniki w wersjach dla uczniów niepełnosprawnych. W planach ministerstwa jest również popularyzowanie e-podręczników – w formie elektronicznej zostaną przygotowane 62 – do nauki 14 przedmiotów. Reforma podręcznikowa została wprowadzona rozporządzeniem ministra edukacji narodowej w lipcu ubiegłego roku.