Zakochani w tangu

 Centrum Paderewskiego zaprasza 31 lipca o godzinie 18.00 do Kąśnej Dolnej na koncert „Zakochani w tangu”. Bilety kosztują 25 złotych, organizatorzy przygotowali także autokar, który półtorej godziny przed koncertem wyjedzie z Tarnowa.

 

W letniej sali koncertowej kompleksu dworsko-parkowego Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbędzie się 31 lipca o godzinie 18.00 koncert „Zakochani w tangu”.

Trio mistrzów - bandoneonista Klaudiusz Baran, skrzypek Paweł Wajrak oraz gitarzysta Michał Nagy zabiorą publiczność w podróż przez różne odcienie uwielbianej i niezwykle popularnej muzyki tangowej. Melomani będą mieli okazję usłyszeć między innymi utwory Astora Piazzolli, m.in. niezwykle popularne Oblivion oraz Libertango. Nie zabraknie także muzycznych niespodzianek. Sporą gratką będzie także udział w koncercie gości specjalnych – pary tanecznej wykonującej tango argentyńskie. Do tangowych dźwięków zatańczą Katarzyna Czech oraz Tymoteusz Ley.

Bilety w cenie 25 złotych są do nabycia w administracji Centrum Paderewskiego w dworku w Kąśnej Dolnej. Po raz pierwszy Centrum wprowadziło możliwość rezerwacji biletów, pod numerem telefonu 14 621 09 21. Pod tym samym numerem można również rezerwować miejsce w autokarze, który o godzinie 16.30 wyjedzie sprzed tarnowskiego teatru.

Klaudiusz Baran urodził się w Przemyślu. W 1995 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Jurka. Jako stypendysta rządu francuskiego kontynuował studia w Conservatoire Paul Dukas w Paryżu w klasie prof. Maksa Bonnay’a. Jest laureatem nagród ogólnopolskich i międzyanarodowych konkursów akordeonowych. Uczestniczył w wielu festiwalach, m.in. Festiwalu „Warszawska Jesień”, „Koncercie Roku” w galerii Porczyńskich w Warszawie, Bydgoskim Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych, „Forum Lutosławskiego” w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Festiwalu Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu. Jako solista współpracował z wieloma orkiestrami, pod batutą takich dyrygentów jak: Agnieszka Duczmal, Hector Guzman, Zsolt Hamar, Reinbert de Leeuw, Jerzy Maksymiuk, Jiři Malat, Charles Olivieri-Munroe, Michał Nesterowicz, Reinhard Petersen, Daniel Raiskin, Mirosław Skoryk, Stefanos Tsialis, Krzysztof Urbański.

W 2003 roku ukazała się jego płyta nagrana dla wytwórni SonyClassical z solowymi i kameralnymi dziełami Astora Piazzolli, która otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2003 w kategorii „Najlepszy album — muzyka kameralna”. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, a także muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej.

Paweł Wajrak jest koncertmistrzem orkiestry Filharmonii Krakowskiej i kierownikiem artystycznym Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej.  Z tymi zespołami występuje także jako solista.  Współtworzy kwintet smyczkowy PiazzoForte Ensamble oraz zespół New Tango Bridge.

Jako solista i kameralista realizuje wiele projektów, spektakli, nagrań i koncertów sięgając zarówno do muzyki dawnej jak i współczesnej oraz stylów muzycznych charakterystycznych dla innych kultur. Szczególne zamiłowanie do Tango Nuevo zaowocowało wieloletnią współpracą z prekursorem tego stylu w Polsce Grzegorzem Frankowskim oraz Waldemarem Malickim, z którymi współtworzył „Tango Bridge", założone na wzór „Quinteto Tango Nuevo" Astora Piazzolli.

Jest laureatem Fryderyka 2006 za płytę Astor Piazzola: Piazzoforte & Kevin Kenner. W 2011 roku nagrał wybrane koncerty Vivaldiego z cyklu La stravaganza na płytę wydaną z okazji dwudziestolecia Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. Współpracował m. in. z Sinfoniettą Cracovią, Sinfonią Varsovią i Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Brał udział w produkcjach teatralnych we współpracy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz w realizacjach filmowych.

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Romana Reinera. Brał udział w Kursach Mistrzowskich w Łańcucie i Kursach Kameralnych pod kierunkiem prof. Wiesława Kwaśnego i Mariny Jaszwili. W latach 1997 - 2001 był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Amabile oraz Młodzieżowej Orkiestry w Odense Dania.

Michał Nagy - gitarzysta klasyczny, koncertuje zarówno jako solista, kameralista, jak i członek międzynarodowych zespołów. Współpracował m.in. z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Filharmonii Krakowskiej, Sinfoniettą Cracovia, Wrocławską Orkiestra Kameralną Vratislavia, Concerto Avenna, Capellą Bydgostiensis, kwartetem smyczkowym Royal String Quartet i zespołami Wiener Instrumentalsolisten oraz New Tango Bridge i New Art Ensemble.
Jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych w Fiuggi, Gdańsku, Krakowie i Tychach. Dwukrotny stypendysta Fundacji Kultury, otrzymał również nagrodę Województwa Małopolskiego ,,Ars Quaerendi 2010” za „wybitne działania na rzecz promocji i upowszechniania kultury”. Został ponadto uhonorowany odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

29.07.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |