„Sopran i dwóch tenorów”

Koncert zatytułowany „Sopran i dwóch tenorów” z udziałem Iwony Sochy, Dariusza Stachury i Adama Zdunikowskiego z towarzyszeniem Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Błaszczyka odbędzie się 28 czerwca o godzinie 19.00 w Mościckim Centrum Kultury. Za pośrednictwem naszej redakcji do internautów trafi jedno podwójne zaproszenie na koncert.

Najpiękniejsze arie z oper, operetek, musicali i pieśni neapolitańskie w wykonaniu tarnowianki Iwony Sochy - sopran, Adama Zdunikowskiego - tenor i Dariusza Stachury – tenor, złożą się na program koncertu „Sopran i dwóch tenorów” w Mościckim Centrum Kultury 28 czerwca o 19.00.

W programie między innymi: aria Julii z opery „Romeo i Julia", „Varasdin" z operetki „Hrabina Marica", „Besame Mucho", „Celito Lindo", Libiamo "Traviata" „La Spagnola", kankan z operetki „Orfeusz w piekle", duet Kuplety Barinkaya z „Barona cygańskiego".

Iwona Socha jest tarnowianką, absolwentką Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. Jana Ballarina. Już jako studentka trzeciego roku rozpoczęła współpracę z Filharmonią Śląską, gdzie pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka wykonała partię sopranową w Missa In Tempo Rebelii J. Haydna. Podczas koncertu z okazji 75 - lecia Akademii Muzycznej w Katowicach z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela śpiewała partię sopranu w „Requiem” W. A. Mozarta. Występowała też w wielu spektaklach operowych i musicalowych.
Jest finalistką Konkursu Wokalnego im. Ludomira Rożyckiego w Gliwicach, Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie oraz laureatką I nagrody na VII Międzyuczelnianym Konkursie Słowiańskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach. W maju 2005 roku zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej, kreując partię Małgorzaty w „Fauście” Charlesa Gounoda. Również w 2005 roku rozpoczęła współpracę z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie. Od 2007 jest solistką Operetki Mazowieckiej, gdzie debiutowała partią Adeli w „Zemście Nietoperza” Johanna Straussa. Współpracuje z Filharmonią Pomorską, Częstochowską, Sudecką, Zabrzańską, Rybnicką, Koszalińską, Zielonogórską i Dolnośląską. Koncertuje w kraju i za granicą (Niemcy, Belgia, Francja).

Dariusz Stachura przez amerykańskich krytyków nazwany jest „polskim Pavarottim". Występował zresztą z Włochem podczas obchodów stulecia premiery „Cyganerii" Pucciniego w Turynie w 1996 roku. Jako jedyny obcokrajowiec kreował na zmianę z Pavarottim partię Rudolfa. Artysta ukończył łódzką Akademię Muzyczną i debiutował w Teatrze Wielkim w Łodzi, wkrótce po wygraniu konkursu im. Ady Sari. Po trzech latach dostał nagrodę specjalną krytyki łódzkiej za wybitne dokonania na scenie Teatru Wielkiego. Życiową szansą okazała się dla niego znajomość z wybitnym śpiewakiem Kałudi Kałudowem. Oprócz śpiewu operowego ważną dziedziną twórczości Stachury są koncerty muzyki oratoryjnej. Artysta śpiewał wraz z Filharmonią Narodową w salach koncertowych całej Polski i Europy.

Adam Zdunikowski zaczął występować w chórze w wieku siedmiu lat. W warszawskiej Akademii Muzycznej śpiewu uczył go Roman Węgrzyn, jeden z najwybitniejszych polskich tenorów. Artysta jeszcze na studiach zadebiutował w Teatrze Wielkim w Warszawie, gdzie został solistą. Zaczął też współpracę z Warszawską Operą Kameralną i kilkoma zagranicznymi scenami operowymi, m.in. hamburską Staatsoper i Teatrem Narodowym w Pradze.
Jest laureatem wielu konkursów wokalnych, m.in. Ady Sari w Nowym Sączu, Stanisława Moniuszki w Warszawie, Belvedere w Wiedniu i zwycięzcą VI Wielkiego Turnieju Tenorów w Szczecinie.

Mirosław Błaszczyk, dyrygent jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Śląskiej. Po studiach na Wydziale Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Katowicach kontynuował naukę na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury. Studia w klasie prof. Karola Stryji ukończył z wyróżnieniem. W grudniu 1991 roku został laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W 1993 roku American Society for Polish Music ufundowało mu trzymiesięczne stypendium w Los Angeles. W latach 1984 - 86 dyrygował zespołem złożonym z muzyków katowickiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji podczas festiwali „Warszawska Jesień” i „Śląskie Dni Muzyki Współczesnej”. Od 1986 roku był dyrygentem Państwowej Filharmonii Śląskiej i dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu. W 1990 roku został dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku. W 1995 roku wraz z jej orkiestrą dał serię koncertów w USA, zwieńczoną występem w Carnegie Hall. W latach 1996 - 1998 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej. Od maja 1998 roku jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. W latach 1999 - 2002 był głównym dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto (Portugalia), a w roku 2003 - jurorem i dyrygentem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku. W 2009 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski nadał Mirosławowi Jackowi Błaszczykowi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Bilet na koncert kosztuje 50 złotych. Za pośrednictwem naszej redakcji do internautów trafi jedno podwójne zaproszenie. Otrzyma je osoba, która jako pierwsza prześle na adres: redakcja@tarnowskieinfo.pl maila z tytułem koncertu.
24.06.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |