Główne obchody Dnia Papieskiego w diecezji tarnowskiej odbędą się 11 października w Brzesku. O godzinie 11.30. odprawiona zostanie msza święta, od 14.00 organizatorzy zapraszają na spotkanie rodzinne na placu Kazimierza Wielkiego. Tego samego dnia podczas kwesty przy kościołach zbierane są datki na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie w niedzielę, 11 października, ulicami Brzeska. Do udziału w nim zaproszone są rodziny z całej diecezji. Będą to główne obchody Dnia Papieskiego w diecezji tarnowskiej. W niedzielę można także pomóc zdolnej młodzieży, którą wspiera Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, nazywana żywym pomnikiem Jana Pawła II.
Marsz rozpocznie się o godzinie 11.30 od mszy świętej celebrowanej w kościele pw. Bożego Miłosierdzia. Po nabożeństwie osoby duchowe, rodziny z całej diecezji i mieszkańcy Brzeska przejdą na plac Kazimierza Wielkiego. Trasa marszu przebiegać będzie ulicami: św. brata Alberta, Okulickiego, Królowej Jadwigi, Kościuszki i Chopina. O 14.00 na Placu Kazimierza Wielkiego rozpocznie się spotkanie rodzinne. Wystąpi schola „Ziarenka Nadziei”, a o 15.30 zaplanowano spektakl „Przed sklepem jubilera”.
- Dzień Papieski będzie obchodzony pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Nasz wielki rodak apelował wiele razy, by rodziny były miejscem tworzenia fundamentu na całe życie oraz uczyły pójścia w świat ze świadectwem wiary. Nasz marsz zbiega się z obradami Synodu Biskupów, który jest poświęcony rodzinie. Będziemy się modlić także w tej intencji - mówi ks. Jan Banach, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin w tarnowskiej kurii.
Ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski Dzień Papieski ma upamiętniać pontyfikat papieża Polaka i upowszechniać jego nauczanie. Przypada on zawsze w niedzielę poprzedzają 16 października, dzień rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę świętego Piotra.
W Dniu Papieskim podczas kwesty przy kościołach zbierane są datki na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wspiera ona, poprzez stypendia, około 2 500 młodych ludzi z całej Polski, głównie z rodzin wielodzietnych.
W diecezji tarnowskiej, na koniec minionego roku szkolnego, Fundacja miała 52 stypendystów. Obecnie rozpatrywane są wnioski o kontynuację stypendiów. Na dziś przyznano 33 stypendia, 12 osób czeka na rozpatrzenie, ponadto zgłoszono też pięcioro kandydatów do stypendiów. Pomoc finansowa może trwać nawet kilka lat. Trafia ona do młodzieży mniej zamożnej, ale zdolnej i pochodzącej z małych miejscowości.
Ks. Tadeusz Michalik, koordynator diecezjalny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zauważa, że dzięki tej pomocy młodzi ludzie się zmieniają i rozwijają. - Nasi stypendyści uczą się bardzo dobrze. Ponad 90 procent z nich ma wysokie średnie. Studiują m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Warszawie, Katowicach i w Tarnowie. Stypendyści mogą się poznać, bo spotykają się na dniach formacji i letnich obozach. Są także wolontariuszami w swoich lokalnych środowiskach.