Program walki z próchnicą

 Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów na terenie gmin Tuchów i Wierzchosławice objęte zostaną specjalnym programem walki w próchnicą. Dzieci będą miały okazję skorzystać z bezpłatnego przeglądu dentystycznego, zgodę na przeprowadzenia go muszą jednak wcześniej podpisać rodzice. W ramach programu wykonywane będzie także lakierowanie zębów.

 

Niespełna 30 % uczniów szkoły podstawowej myje zęby przynajmniej raz dziennie. Aż 80% dzieci w wieku do 12 lat ma próchnicę. Dla poprawy kondycji uzębienia dzieci w gminach Tuchów i Wierzchosławice realizowany będzie specjalny program walki w próchnicą.

Dotychczas działania wykonywane w ramach programu dentyści Centrum Zdrowia Tuchów prowadzili w Ciężkowicach, Jastrzębi i Bruśniku. - Odnoszą one bardzo dobre efekty, stan ząbków dzieci jest coraz lepszy – ocenia  lek. dentysta Barbra Udała. Dlatego zapadły decyzje dotyczące  terytorialnego rozszerzenia programu . Teraz także dzieci uczęszczające do szkół podstawowych i gimnazjów na terenie gmin Tuchów i Wierzchosławice  będą miały okazję skorzystać z bezpłatnego przeglądu dentystycznego. Zgodę na przeprowadzenia go muszą jednak wcześniej podpisać rodzice dzieci. Nie ma z tym większego problemu, ponieważ coraz częściej zdają sobie oni sprawę z tego, jak ważne dla dzieci są zdrowe zęby, gwarantujące piękny uśmiech i dobre samopoczucie.

W ramach programu wykonywane będzie także lakierowanie zębów. To zabieg profilaktyczny, który dzięki wykorzystaniu preparatu fluorowego  ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów. Lakierowanie wykonują lekarze dentyści w gabinetach stomatologicznych. Przed aplikacją dla zwiększenia efektywności zabiegu konieczne jest profesjonalne oczyszczenie powierzchni zębów oraz ich osuszenie. Lakier fluorowy stosowany u dzieci jest dla nich całkowicie bezpieczny, ponieważ nie stwarza żadnego ryzyka w przypadku połknięcia.

Elementem programu jest także edukacja prozdrowotna. Lekarze dentyści podczas wizyt uczniów w gabinetach będą zachęcać uczniów do dbałości o higienę jamy ustnej. Propagować będą dobre nawyki mycia zębów po posiłkach, a przynajmniej dwa razy dziennie. Program powinien wpłynąć również na edukację rodziców dzieci. - Warto podkreślić, że to oni w głównej mierze odpowiedzialni są za stan zdrowia zębów swoich dzieci i do nich w praktyce należy egzekwowanie codziennych zabiegów higienicznych – przypomina Magdalena Gębica, kierująca pracą przychodni Centrum Zdrowia Tuchów. - Ważne jest też, aby szczególnie najmłodsi pacjenci oswoili się z wizytą w gabinecie stomatologicznym i przekonali się, że nie musi ona wiązać się ze stresem oraz bólem.

Według specjalistów na pierwszy przegląd zębów należy się wybrać, gdy dziecku wyrosną wszystkie mleczaki. Na ogół następuje to pod koniec drugiego roku życia.

18.10.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |