O bezpieczeństwie uczniów

 Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie był organizatorem konferencji „Bezpieczeństwo ucznia naszym wspólnym celem". Według organizatorów i gości konferencji tylko systematyczne i kompleksowe działania, a także dobra edukacja mogą zaradzić problemowi i zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

 

Jak prowadzić edukację komunikacyjną dzieci i młodzieży, by była jak najbardziej skuteczna? Jakie metody i formy przekazu stosować, ucząc wychowania komunikacyjnego? Odpowiedzi między innymi na takie pytania próbowali udzielić prelegenci podczas – zorganizowanej przez Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego – konferencji dla dyrektorów i nauczycieli szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych „Bezpieczeństwo ucznia naszym wspólnym celem".

Ze statystyk tarnowskiej policji wynika, że sprawcami co czwartego wypadku i co piątej kolizji są młodzi kierowcy, pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Większość zdarzeń z ich udziałem ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych, na prostej drodze, najczęściej podczas weekendu. Głównym powodem jest brawura – nadmierna prędkość i nieprawidłowo wykonywane manewry wyprzedzania.

Dlaczego tak się dzieje próbował wyjaśnić psycholog transportu, dr. hab. Antoni Wontorczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Młodzi, ryzykowni i zbuntowani ludzie nie potrafią myśleć abstrakcyjnie, nie ma u nich możliwości postrzegania zagrożeń – mówił. - Do tego dochodzi brak doświadczenia. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że wśród młodych ludzi jest grupa osób lubiących ryzyko i nie znoszących nudy. Za wszelką cenę poszukują jakiejś stymulacji. Do nich nie trafiają argumenty. Możemy do nich próbować dotrzeć tylko z przekazem wizualnym.

Uczestnicy konferencji byli zgodni – tylko systematyczne i kompleksowe działania, a także dobra edukacja mogą zaradzić problemowi i zwiększyć bezpieczeństwo.

Wpisuje się w te postulaty program „Bezpieczna +”, o którym mówiła Urszula Augustyn, wiceminister edukacji narodowej. Jednym z jego elementów jest edukacja na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wicemarszałek Stanisław Sorys zachęcał do korzystania z programów ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – przeznaczonych zarówno na poprawę infrastruktury, jak też na edukację z zakresu bezpieczeństwa.

Podinspektor Krzysztof Dymura z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie natomiast mówił na temat „Miasteczka komunikacyjne w województwie małopolskim, jako element edukacji komunikacyjnej młodzieży”.

- Myślę, że goście, których zaprosiliśmy na 17 już konferencję, pomogą naszym pedagogom mierzyć się z codziennymi wyzwaniami – ocenia Jarosław Sady, dyrektor MORD w Tarnowie. - Tak naprawdę od nich zależy najwięcej. Dobrze prowadzone zajęcia wychowania komunikacyjnego i wpajanie właściwych nawyków mogą poprawić stan bezpieczeństwa na naszych drogach.

21.10.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Czy znasz tarnowskie organizacje pozarządowe i wiesz, jakie działania podejmują?
| | | |