Niedawne Narodowe Święto Niepodległości stało się w Bielczy okazją do zorganizowania wystawy pamiątek z okresu I i II wojny światowej. Eksponatów tym cenniejszych, że udostępnionych przez mieszkańców, dla których niejednokrotnie są to jedyne pamiątki po krewnych. Dla uczniów miejscowej szkoły, w której je zaprezentowano, wystawa jest niewątpliwie najlepszą lekcją historii.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Zespole Szkół w Bielczy, pod hasłem „Narody, które tracą pamięć, tracą wolność”, zaprezentowano wystawę pamiątek z okresu I i II wojny światowej, udostępnionych przez mieszkańców Bielczy.
Wśród dokumentów znalazły się m.in.: Karta rozpoznawcza - Kennkarte Juliana Bujaka z 1943 roku, zdjęcie Juliana Wesołowskiego z okresu I wojny światowej, Arbeitskarte – kartę pracy Floriana Latochy z 1940 roku i Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości wydane przez Urząd Gminy w Borzęcinie w 1949 roku.
W gablocie znajdują się również znalezione na terenie Bielczy militaria: bagnet rosyjski wz.1891 do karabinu Mosin-Nagant, bagnet polski do Mausera „PERKUN” z pochwą, niemiecka puszka na maskę przeciwgazową z II wojny światowej, szklanka do szrapnela rosyjskiego kaliber 77 mm. Ciekawym eksponatem jest pas żołnierski z klamrą zdobioną orłem austriackim z okresu I wojny światowej. Na tablicy zawisło też popiersie Józefa Piłsudskiego otoczone biało-czerwoną szarfą. Zebrane eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów Adama Bujaka, Mariana Kawy, Lidii Latochy, Mikołaja Łąpiesia, Józefa Wojdaka i Krzysztofa Zadróża.
- W imieniu społeczności szkolnej dziękujemy pomysłodawcy a zarazem bezinteresownemu wykonawcy tablicy, Robertowi Łąpiesiowi. Konsultacji historycznej udzielił Lucjan Kołodziejski. Jeżeli Państwo mają w domowych archiwach pamiątki historyczne i zechcą czasowo udostępnić je celem prezentacji w gablocie, to serdecznie zapraszamy do współpracy – mówi Renata Woda, dyrektor Zespołu Szkół w Bielczy.