Nowi błogosławieni misjonarze męczennicy - o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek - będą patronami tegorocznej kolędy misyjnej. Dzieci i młodzież razem z opiekunami szyją już kolorowe stroje i uczą się ról. Na przełomie starego i nowego roku odwiedzą tysiące mieszkańców diecezji tarnowskiej. Poprzez kolędowanie będą angażować się w pomoc swoim rówieśnikom z dalekich krajów.
W parafiach diecezji jest to czas mobilizacji dla dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego a także wszystkich chętnych, którzy chcą się włączyć w kolędowanie. Dzieciom pomagają katecheci, wychowawcy, rodzice oraz młodzież i dorośli z parafialnych grup i stowarzyszeń.
Kolęda misyjna odbędzie się już po raz 23. Dzieci zostaną uroczyście posłane w swoich parafiach w drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia. - Kolędnicy chcą nam przypomnieć, że Chrystus narodził się dla wszystkich, również dla tych, którzy Go nie znają lub znają tylko powierzchownie. Otwórzmy drzwi dla kolędników, doceńmy przygotowaną przez nich scenkę, w której występują zarówno postaci z szopki, jak i przedstawiciele tych dzieci, którym pospieszymy z materialną pomocą - mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
Akcja kolędników misyjnych rozwija się, przybywa parafii i dzieci, które chcą kolędować. W roku ubiegłym wzięło w niej udział 416 parafii i ponad 21 tys. dzieci. Odwiedzając tysiące rodzin kolędnicy zebrali ponad półtora miliona zł. Dzięki tym pieniądzom misjonarze i misjonarki prowadzą szpitale, szkoły, ośrodki katechetyczne, ratując nieraz dzieciom życie i troszcząc się o ich edukację.
W tym roku kolędnicy misyjni zebranymi ofiarami będą wspierać projekty związane z pracą księży, sióstr i świeckich wśród dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Boliwii, Kazachstanu, Republiki Konga, Demokratycznej Republiki Konga, Jamajki, Burkina Faso, Brazylii oraz Madagaskaru, w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
Dzięki ofiarom zebranym przez kolędników misyjnych powstał przed laty szpital w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. Co roku dzieci z diecezji tarnowskiej pomagają w jego prowadzeniu. Dyrektor szpitala pani Izabela Cywa poprosiła teraz m.in. o pomoc w zakupie lekarstw i dożywianiu dzieci. - W nowym roku do szpitala zaplanowano przyjazd kolejnej świeckiej misjonarki, a także dentysty, co pozwoli na otwarcie jedynego gabinetu dentystycznego w tamtej diecezji i leczenie mieszkańców nawet sąsiednich krajów m.in. z Republiki Konga - mówi ks. Piotr Boraca z Wydziału Misyjnego.
Także tarnowska misjonarka Ewa Gawin poprosiła o pomoc w wyposażeniu szkoły dla dzieci głuchoniemych w Bertoua w Kamerunie. Uczą się tam także się inne dzieci niepełnosprawne. Często pokonują kilkaset kilometrów, dlatego powstał tam również internat. Ponadto misjonarze mają w planie wykonanie odwiertów studni głębinowych, budowę sal katechetycznych oraz wyposażenie szkół i przedszkoli.
- Dzieło kolędników misyjnych promieniuje na nasze parafie. Ubogaca dzieci, które stają się wrażliwe na los swoich rówieśników. To dzieło wyzwala misyjny entuzjazm w rodzinach, które pomagają w przygotowaniach. Udziela się on także tym, którzy otwierają domy dla małych kolędników - dodaje ks. Boraca, były misjonarz w Afryce.
„Cristo Causai Raicu” - takie jest hasło kolędy w tym roku, co oznacza „Oddali życie dla Chrystusa”. Nawiązuje ono do męczeństwa polskich franciszkanów. Ich wspomnienie znalazło się w scence teatralnej i hymnie kolędników, który dzieci zaśpiewają w domach diecezjan. Wizerunki nowych błogosławionych, o. Zbigniewa i o. Michała, znajdują się także na plakatach tegorocznej akcji kolędników misyjnych oraz na pamiątkach, które kolędnicy zostawią w domach mieszkańców diecezji.
Po zakończeniu misyjnego kolędowania, uczestnicy przyjadą w dniu 9 stycznia do parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu, gdzie odbędzie się XVIII Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych. Nagrodą dla małych kolędników będą m.in. Dni Formacji Misyjnej w Czchowie, gdzie dzieci będą miały możliwość spędzenia czasu podczas zimowych ferii.