Pech Edyty Ropek, panowie w czołówce

Pechowo zakończył się start Edyty Ropek na dystansie 15 metrów, w Mistrzostwach Świata 2009 we wspinaczce sportowej. Polka w rundzie finałowej odpadła od ściany, nie wyłączając pomiaru czasu. W konkurencji mężczyzn Tomasz Oleksy był dziewiąty, a Jędrzej Komosiński zajął 10 miejsce.

Pechowo zakończył się start tarnowianki Edyty Ropek w ostatniej konkurencji Mistrzostw Świata we wspinaczce sportowej – wspinaczce na czas na dystansie 15 metrów. Po rundzie eliminacyjnej Edyta Ropek, zgodnie z systemem rozgrywania zawodów na czterech drogach wspinaczkowych, plasowała się na ósmej pozycji. W finale pobiegła bardzo szybko, niestety nie ukończyła swojego biegu, zajmując ostatecznie piętnaste miejsce.

Rywalizację kobiet zdominowały zawodniczki Chin, zwyciężyła Cuilian He, ustanawiając również nowy kobiecy rekord świata na tym dystansie – 9,04 sekundy, srebrny medal zdobyła Cuifang He z czasem 9,30 sekundy, brązowy Chunhua Li z czasem 9,38 sekundy.

Edyta Ropek zakończyła swój start w Mistrzostwach Świata 2009 z dobrym czwartym miejscem na dystansie 10 metrów i pechowym piętnastym na dystansie 15 metrów.
Ostatniego dnia mistrzostw rozegrano zmagania mężczyzn na czas, na dystansie 15 metrów. Polakom nie udało się wyjść z finałowej szesnastki i ostatecznie zajęli następujące miejsca: Tomasz Oleksy (MKS Tarnovia) – 9 miejsce, Jędrzej Komosiński (AZS PWSZ Tarnów) – 10 miejsce, Łukasz Świrk (SMG Lubin) – 13 miejsce.
W zmaganiach mężczyzn wygrał chińczyk Qixin Zhong, który poprawił swój własny rekord świata na tym dystansie. Na drugim miejscu uplasował się Rosjanin Sergey Abdrakhmanov, trzeci był Chińczyk Ning Zhang.
Następne Mistrzostwa Świata odbędą się w 2011 roku we włoskim Arco. Kolejny tegoroczny start Polaków już w następny weekend w francuskim Chamonix.