Od początku nowego roku osoby nieuprawnione do tej pory do zasiłku macierzyńskiego będą mogły skorzystać z świadczenia. Świadczenie rodzicielskie będzie wypłacane w kwocie tysiąca złotych przez 12 pierwszych miesięcy życia dziecka.
Nowa forma pomocy dla rodzin wychowujących dzieci – świadczenie rodzicielskie, ma wspierać rodziny, które nie są uprawnione do otrzymania zasiłku macierzyńskiego, czyli osoby niepełnosprawne, bezrobotne, studentów, osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, rolników.
Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać zarówno z tytułu urodzenia dziecka, jak i w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do ukończenia siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10 roku życia.
Uprawniony rodzic lub opiekun dziecka będzie mógł pobierać świadczenie przez okres 52 tygodni w przypadku opieki nad jednym dzieckiem, okres ten wydłuża się proporcjonalnie w przypadku urodzenia bliźniaków, trojaczków i większej ilości dzieci przy jednym porodzie.
Świadczenie rodzicielskie ma być przyznawane, niezależnie od dochodu rodziny, w kwocie tysiąca złotych. Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2016 roku.