Dyskusje o stadionie

 Warunki techniczne, jakie powinien spełniać Stadion Miejski, były przedmiotem roboczego spotkania, które odbyło się w Urzędzie Miasta Tarnowa. Dyskusja w gronie samorządowców i działaczy sportowych była pierwszym etapem konsultacji dotyczących tej długo oczekiwanej inwestycji.

 

W Urzędzie Miasta Tarnowa odbyło się spotkanie poświęcone modernizacji Stadionu Miejskiego w Mościcach. Obok reprezentantów tarnowskiego samorządu w dyskusji uczestniczyli także przedstawiciele spółki żużlowej, piłkarskiego klubu Unia Tarnów, a także Stanisław Dziubla z Termalici Bruk Bert Nieciecza, który był zaangażowany w budowę stadionu piłkarskiego w Niecieczy. - Zanim przystąpimy do realizacji koncepcji powinniśmy określić główne założenia, jakie powinien spełniać stadion – mówił prezydent Roman Ciepiela.

W zgodnej opinii optymalna pojemność obiektu po przebudowie powinna wynosić około 12-13 tys. widzów. Dyskutowano także kwestię zadaszenia obiektu, oświetlenia i uwzględniania w projekcie tzw. sky boxów czyli ekskluzywnych pomieszczeń pod wynajem np. dla firm.

Wstępnie przyjęto, że plan minimum to zadaszona trybuna główna. W przypadku ewentualnego zadaszenia całego obiektu wskazywano na radykalnie rosnące koszty całej inwestycji. Nikt nie miał też wątpliwości, że modernizacji wymaga także oświetlenie stadionu konieczne m.in. z uwagi na wymogi licencyjne. Koncepcja przebudowy stadionu powinna także uwzględniać miejsca parkingowe i trasy dojazdowe dla służb bezpieczeństwa.

Stanisław Dziubla wskazywał na potrzebę ujęcia w projekcie podgrzewanej murawy boiska piłkarskiego i zapewnienie pasa ochronnego dla płyty boiska, zabezpieczającego ją przed potencjalnymi uszkodzeniami w trakcie meczów żużlowych. Prezydent Ciepiela przypominał natomiast, że na czas realizacji inwestycji zarówno żużlowcy jak i piłkarze musieliby się liczyć z koniecznością czasowego zamknięcia stadionu.

Wstępnie ustalono również, że w najbliższym czasie odbywać się będą kolejne konsultacje po to, by przed ogłoszeniem konkursu na przygotowanie koncepcji określone były główne wymagania.

Koncepcja powinna być gotowa mniej więcej w połowie roku, a na przełomie 2016 i 2017 roku należałoby oczekiwać projektu inwestycji. Pierwsze prace mogłyby ruszyć w 2017 roku. Miasto z własnego budżetu mogłoby sfinansować tylko część kosztów, a dla realizacji całego przedsięwzięcia potrzebne będzie wsparcie z budżetu państwa.

10.01.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |