Mniejsze i większe jeziorka na terenie siedmiu gmin połączone szlakami tematycznymi i trasami rekreacyjnymi. Plaże, kąpieliska, zaplecza gastronomiczne i noclegowe, łowiska wędkarskie, infrastruktura drogowa, parkingi i obiekty służące rozrywkom wszelakim. Atrakcje dla małych i dużych – tak docelowo wyglądać ma Pojezierze Tarnowskie. O tym imponującym przedsięwzięciu dyskutowano w Borzęcinie.
W Borzęcinie odbyła się konferencja dotycząca przedsięwzięcia, o którym od jakiegoś czasu wspominano po cichu tu i ówdzie. Chodzi o Pojezierze Tarnowskie, czyli używając pełnej nazwy projektu - „Wykorzystanie zasobów przyrodniczych i kulturowych subregionu tarnowskiego dla wykreowania markowego produktu turystycznego – Pojezierze Tarnowskie”. Projekt będzie przedmiotem aplikowania o pieniądze Unii Europejskiej w ramach programów operacyjnych.
Zaproszenie do udziału w konferencji skierowane zostało do przedstawicieli samorządów terytorialnych, przedsiębiorstw górniczych, inwestorów oraz instytucji kulturowych i środowiskowych subregionu tarnowskiego, członków Tarnowskiego Forum Subregionalnego, a także środowiska naukowego.
Przedmiotem zainteresowania jest kilkanaście zbiorników po eksploatacji kruszyw naturalnych i zbiornik retencyjny, zlokalizowanych w gminach: Borzęcin, Szczurowa, Radłów, Wierzchosławice, Żabno, Lisia Góra i Radgoszcz oraz zasoby kulturowe gminy Olesno. Pojezierze ma więc objąć swoim zasięgiem trzy powiaty: tarnowski, dąbrowski i brzeski. Na razie do projektu zgłoszonych zostało 18 zbiorników, ale zakłada się, że z czasem mogą dołączać kolejne.
Pojezierze Tarnowskie to innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie zintegrowania zbiorników pogórniczych i inżynieryjnych z przyrodą i kulturą oraz połączenia ich szlakami tematycznymi i trasami rekreacyjnymi - rowerowymi, pieszymi, konnymi, narciarskimi i żeglownymi.
Pojezierze Tarnowskie podzielone będzie na trzy tematyczne kompleksy jezior: Wodny Park Kulturowy w Borzęcinie oraz Dołędze, Zagłębie Różnorodności w Wierzchosławicach i Łętowicach oraz w Radłowie i Wodny Park Adrenaliny w Podlesiu Dębowym, Radgoszczy oraz Starych Żukowicach.
Wszystkie zbiorniki wyposażone zostaną w plaże, kąpieliska z urządzeniami sportowo-rekreacyjnymi i zapleczem socjalnym oraz w łowiska wędkarskie. Dodatkowo każdy kompleks będzie mógł zaoferować swoją unikatową atrakcję.
Dla Wodnego Parku Kulturowego (Szczurowa, Borzęcin) składającego się z przylegających do siebie kilku zbiorników wodnych atrakcjami będą: Industrialny Park Wodny i Szlak Poezji. Postać urodzonego w Borzęcinie Sławomira Mrożka była inspiracją do zaprojektowania Szlaku Groteski i Parku Gigantów. Liczne zbiorniki wodne w sąsiadujących gminach Radłów i Wierzchosławice utworzą Zagłębie Różnorodności. Radłów przyciągnie najmłodszych do Wodnego Świata Bajek, a dorosłych do torfowych balii. W gminie Wierzchosławice nowe życie zyska znany ośrodek Dwudniaki, a inne wyrobiska posłużą do stworzenia raju dla miłośników natury i spokoju. Wodny Park Adrenaliny propagujący dziedzictwo Jana Wnęka związanego z gminami Radgoszcz i Żabno powstanie na zbiornikach pożwirowych i retencyjnym. Dodatkową atrakcją Narożników w Radgoszczy wywodzącą się z tradycji ma być Manufaktura Garnków Radgoskich, będąca jednocześnie alternatywą na inne niż lato pory roku oraz Wiejskie Safari. Natomiast Kakałko w gminie Żabno, poza szeregiem ekstremalnych wodnych atrakcji i warsztatów modelarskich, zaoferuje najmłodszym Oazę w Pustynnym Parku – miejsce zabaw w piasku z oczkami wodnymi i kanałami oraz galerią rzeźb propagujących Wnęka – rzeźbiarza. Zagospodarowanie zbiorników pożwirowych w Starych Żukowicach nakierowane będzie głównie na potrzeby seniorów. Zasoby przyrodnicze, wkraczające na tereny poprzemysłowe wykorzystane zostaną dla wzbogacenia bioróżnorodności rejonu i połączone z otaczającymi obszarami chronionymi prawnie.
Tak zrealizowany projekt ma szansę stać się nie tylko atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców Pojezierza, ale markowym produktem turystycznym o wymiarze ponadregionalnym, a nawet ponadkrajowym. Zakłada bowiem kompleksowe zagospodarowanie kilkunastu, a docelowo kilkudziesięciu jezior poeksploatacyjnych, których różnorodność atrakcji zapewni potencjalnym turystom możliwość dłuższego pobytu w różnych porach roku. To z kolei działać ma na rozwój lokalnej gospodarki. Przedsięwzięcie kosztować ma przynajmniej kilkadziesiąt milionów, a jego realizacje rozłożona będzie na wiele lat. Biorąc pod uwagę, że na południe od Tarnowa gminy przymierzają się do utworzenia Źródlanego Szlaku obejmującego m.in. m.in. Park Zdrojowy z alpinarium, Dom Wody – centrum balneologii i geologii, Łazienki mineralno-lecznicze, ścieżki w koronach drzew i wieże widokowe, Pojezierze na północy może sprawić, że przyszli tarnowianie mieszkać będą w niezwykle atrakcyjnym miejscu.