„Julian Grabowski. Malarz z Tarnowa”

 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Fundacja artystyczno-edukacyjna andART zapraszają 5 lutego o godzinie 18.30 na wernisaż wystawy prac Juliana Grabowskiego oraz promocję albumu „Julian Grabowski. Malarz z Tarnowa”. Wystawa czynna będzie do 2 marca.

 

Na wernisaż wystawy prac Juliana Grabowskiego zaprasza 5 lutego o godzinie 18.30 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Wystawa prezentuje kilkadziesiąt obrazów artysty z różnych okresów twórczości, z kolekcji Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie i prywatnych. Ekspozycji towarzyszy bogato ilustrowany album „Julian Grabowski. Malarz z Tarnowa”.

Współorganizatorami wystawy są Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Fundacja artystyczno-edukacyjna andART. Kuratorem wystawy jest Andrzej Grabowski, syn Juliana, również absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Tarnowie.

Julian Grabowski urodził się 5 maja 1922 roku w Tarnowie. Uczęszczał do III Państwowego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza. W czasie okupacji mieszkał w Tarnowie, pracując fizycznie. Po zakończeniu działań wojennych, w 1945 roku, zapisał się do Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Tarnowie, gdzie ukończył rok nauki na kierunku malarstwo dekoracyjne. W 1947 roku Szkoła została upaństwowiona i otrzymała nazwę Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych Grabowski znalazł się wśród dziewięciu absolwentów, którzy zdali maturę w tym, utworzonym tylko na jeden rok, Liceum Sztuk Plastycznych. W latach 1947-52 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem wybitnych artystów malarzy: Czesława Rzepińskiego, Eugeniusza Eibischa, Zbigniewa Pronaszki oraz Zygmunta Radnickiego.

Z Eibischem połączyła Grabowskiego przyjaźń, tarnowianin został asystentem słynnego kolorysty. Już w czasie studiów Grabowski wystawiał swoje prace malarskie, rysunkowe i graficzne na wystawach w Krakowie oraz z okazji Dni Tarnowa w 1948 r. w Tarnowie, występując w gronie członków Koła Studentów Plastyków Tarnowian.

Julian Grabowski był współorganizatorem grupy twórczej „Leliwa”, założonej przez grono artystów tarnowskich, z którą wystawiał swoje prace w latach 1956-1960.

W roku 1957 rozpoczął pracę pedagogiczną w tarnowskim Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie uczył rysunku wraz z ćwiczeniami kolorystycznymi oraz kompozycji z liternictwem. Zmarł 28 lutego 1973 roku, w wieku 51 lat, jako artysta w pełni sił twórczych. W uznaniu zasług, jedna z ulic Tarnowa została nazwana jego imieniem. - Julian Grabowski był niezwykle pracowitym człowiekiem i bardzo płodnym artystą, w swoim pięćdziesięciojednoletnim życiu namalował około osiemset obrazów. Dziś prace artysty, niezwykle rozproszone, znajdują się w wielu instytucjach i domach prywatnych w całym kraju, a także we Francji, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – pisał o artyście Stanisław Potępa.

Wystawa w BWA czynna będzie do 2 marca. Organizatorzy przygotowali również kilka wydarzeń towarzyszących, m.in. odsłonięcie tablicy poświęconej artyście na domu przy ulicy Limanowskiego, gdzie mieszkał i tworzył.

 

Program imprez towarzyszących:

9 lutego, 17.00 - „Julian Grabowski” – wykład Barbary Bułdys

21 lutego, 15.00 - po wystawie oprowadza Piotr Kukla

29 lutego, 12.00, ul. Limanowskiego 5 - odsłonięcie tablicy poświęconej artyście

29 lutego, 18.30 - wieczór pamięci Juliana Grabowskiego „Zmysły Sztuki”. Wystąpią: Iwona Tober (sopran), Sylwia Lorenc (flet), Mariusz Lorenc (pianino)

Na wszystkie te wydarzenia wstęp jest wolny.

02.02.2016
Twój komentarz:
Ankieta
W tym roku urlop spędzę:
| | | |