W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Michałowi świat zawalił się w grudniu. Zawodowy kierowca, strażak ochotnik, pasjonat sportów motorowych teraz liczyć może tylko na to, że znajdzie się ktoś, dzięki komu będzie mógł wrócić do zdrowia i do najważniejszych dla siebie osób. 21 lutego w Pogórskiej Woli, Szynwałdzie i Skrzyszowie odbędą się akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych dedykowane Michałowi Okrzesa, mieszkańcowi Pogórskiej Woli.
Do grudnia ubiegłego roku wszystko toczyło się normalnie. Michał pracował jako kierowca, jako strażak-ochotnik spieszył z pomocą, a jako pasjonat sportów motorowych z upodobaniem uprawiał motocross.
W ostatnim miesiącu ubiegłego roku ten uporządkowany świat nagle się zawalił. Diagnoza ostrej białaczki szpikowej dla Michała i jego żony Kasi była ogromnym ciosem. Tym większym, że teraz nic już nie zależy od nich. Teraz dla Michała, tak jak dla tysięcy innych chorych, jedyną szansą na zdrowie i życie jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Nie jest to proste, bo mimo 26 milionów osób z całego świata zarejestrowanych w bazie danych, są pacjenci dla których dawcy wciąż nie znaleziono. Dlatego tak ważne jest, by rejestrowali się kolejni, potencjalni dawcy, zwiększając szanse dla potrzebujących przeszczepu. Zwiększając je także dla Michała. - Niestety część ludzi nadal wierzy w mity, że oddanie szpiku boli i wiąże się z jakimś zagrożeniem dla ich zdrowia. Dlatego rzeczą, która jest według mnie najważniejsza, to uświadomienie ludziom, jak wygląda moja choroba i jak każdy potencjalny dawca jest ważny dla mnie i innych pacjentów – mówi Michał Okrzesa z Pogórskiej Woli.
To właśnie w Pogórskiej Woli, Szynwałdzie i Skrzyszowie 21 lutego odbędą się akcje rejestracji potencjalnych dawców.Sama rejestracja jest prosta - zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kilogramów. Zajmuje to tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka lub 4ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, dochodzi do przeszczepu.
Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Akcję koordynuje Fundacja DKMS Polska, dysponująca obecnie największą bazą dawców szpiku w Polsce. Fundacja pokrywa także koszt rejestracji każdego potencjalnego dawcy, który wynosi obecnie 250 złotych.
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się 21 lutego:
Godzina: 9:00 - 15:00
Miejsce: Ochotnicza Straż Pożarna
Adres: Pogórska Wola 78A
Godzina: 10:00 - 16:00
Miejsce: Ochotnicza Straż Pożarna
Adres: Szynwałd 8A
Godzina: 10:00 - 16:00
Miejsce: Placówka Wsparcia Dziennego
Adres: Skrzyszów 2