Samorząd powiatu w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

 Samorząd powiatu tarnowskiego po raz kolejny włącza się w ideę obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W bieżącym roku centrum powiatowych uroczystości będzie gmina Wierzchosławice, a postacią, której poświęcone zostały obchody jest osoba płk. Adama Boryczki. Główne obchody zaplanowano 1 marca w Centrum Kultury Wsi Polskiej.

 

Początek marca w Polsce, tradycyjnie już od pięciu lat, poświęcony jest pamięci Żołnierzy Wyklętych. W 2011 roku parlamentarzyści przyjęli ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa trafiła w oczekiwania społeczne, bowiem święto to rokrocznie obchodzone jest coraz bardziej spektakularnie, a obchody państwowe i samorządowe uzupełniają liczne przedsięwzięcia, organizowane oddolnie przez stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. W preambule do ustawy zapisano, iż święto ustanowione zostało W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Samorząd powiatu tarnowskiego już od kilku lat włącza się w ideę obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W bieżącym roku centrum powiatowych uroczystości będzie gmina Wierzchosławice, a postacią, której poświęcone zostały obchody jest osoba płk. Adama Boryczki, żołnierza AK i WiN, rodem z Wierzchosławic.

Jak mówi starosta Roman Łucarz, organizacja uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych staje się jednym z najważniejszych przedsięwzięć patriotycznych samorządu powiatu. - Po pierwsze jest to wyraz naszej pamięci i szacunku, należnych żołnierzom drugiej konspiracji, którzy nie godząc się na okupację sowiecką, podjęli nierówną i bezkompromisową walkę w obronie niepodległego bytu państwowego i narodowego Polaków. Po drugie jest to nasze dążenie do przywrócenia właściwego miejsca bohaterom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, godnego miejsca w historii, zakłamywanej w okresie PRL - stwierdza Roman Łucarz.

Cykl wydarzeń współorganizowanych w tym roku przez samorząd powiatu odbywa się pod hasłem „Tropem Bohaterów Wyklętych”. 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach o godzinie 10.00 odbędzie się konferencja „Tropem Żołnierzy Wyklętych” z udziałem historyków i publicystów: prof. Andrzeja Olejko, dr Krzysztofa Tochmana oraz Kajetana Rajskiego. Podczas konferencji uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych z Gromnika wystawą spektakl „Ocalić od zapomnienia”. W tym dniu, o godzinie 18.00, w CKWP wystąpi również Andrzej Kołakowski z repertuarem pieśni poświęconych Żołnierzom Wyklętym. Bezpłatne wejściówki na ten koncert można uzyskać pod numerem telefonu 14 657 57 57. Natomiast oficjalna ceremonia patriotyczna zaplanowana została na godzinę 13.00 przy tablicy Adama Boryczki na Domu Ludowym w Wierzchosławicach.

W organizację cyklu wydarzeń włączyło się również Stowarzyszenie Inicjatywy Społeczne w Wierzchosławicach. Już 28 lutego przygotowało ono IV Młodzieżowy Turniej Judo pamięci płk. Adama Boryczki (CKWP). Z kolei 4 marca, o godzinie 20.00, rozpocznie się nocny bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych im. Adama Boryczki. W tym samym dniu dyrekcja i pracownicy wierzchosławickiego Centrum Kultury zapraszają na godzinę 22.00 do uczestnictwa w maratonie filmowym oraz turnieju gier planszowych „Bohaterowie Wykleci”.

Niedziela 6 marca to finał obchodów. O godzinie 9.30 rozpoczną się one mszą świętą w kościele parafialnym w Wierzchosławicach, po czym uczestnicy uroczystości udadzą się do Szkoły Podstawowej, gdzie o 11.00 odsłonięta zostanie tablica poświęcona płk. Adamowi Boryczce. Tablicę ufundowała społeczność gminy Wierzchosławice i powiatu tarnowskiego.

Płk Adam Boryczka ps. „Brona”, „Tońko” urodził się 18 września 1913 roku w Wierzchosławicach, zmarł 30 kwietnia 1988 roku w Warszawie. Był uczestnikiem walk września 1939 roku, cichociemnym, szefem Kedywu Okręgu Wilno i dowódcą VI Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Na emigracji pełnił obowiązki był kurierem Delegatury Zagranicznej WiN. Przy próbie przekroczenia granicy PRL w roku 1954 został uwięziony przez UB i skazany na karę śmierci. Z więzienia został zwolniony jako jeden z ostatnich żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, w 1967 roku. Jest odznaczony miedzy innymi Orderem Virtuti Militari V kl.

 

28.02.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |