Szlakiem Chrztu Polski

 Z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach zaprasza mieszkańców gminy Wierzchosławice do udziału w wycieczce do kolebki państwa Polskiego. Wycieczkę autokarową zaplanowano na sobotę 23 kwietnia. W poszukiwaniu miejsca Chrztu Polski uczestnicy odwiedzą Gniezno, Ostrów Lednicki i Poznań. Koszt udziału w wycieczce to 140 złotych dla osób dorosłych i 130 złotych dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

 

Chrystianizację państwa Piastów zapoczątkował osobisty chrzest Mieszka I, który miał miejsce w 966 roku, prawdopodobnie, zgodnie z ówczesnym obyczajem, w Wielką Sobotę. Źródła pisane nie odnotowały dokładnego miejsca tego wydarzenia. Prawdopodobnymi miejscami gdzie władca mógł przyjąć chrzest był Ostrów Lednicki lub Ostrów Tumski w Poznaniu. Za czasów Mieszka I stolicą państwa było Gniezno. Z okazji zbliżającej się 1050 rocznicy Chrztu Polski Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach proponujemy wycieczkę w poszukiwaniu miejsca Chrztu Polski, który zapoczątkował naszą państwowość.
Uczestnicy odwiedzą Gniezno, pierwszą stolicę Polski, pierwszą metropolię kościelną i miasto św. Wojciecha.

Kolejnym punktem zwiedzania będzie Ostrów Lednicki – zespół osadniczy z X-XI wieku  leżący na wyspie jeziora Lednica, pomiędzy Gnieznem a Poznaniem. Był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. W skład osady wchodzi  zespół pałacowo-sakralny, podgrodzie, kościół grodowy, przeprawa mostowa oraz nekropolia. To właśnie tutaj w 966 r. najprawdopodobniej Mieszko I przyjął chrzest.
Z kolei Ostrów Tumski to najstarsza część Poznania. Zespół grodowy znajduje się  na wyspie rzeki Warty i Cybiny. Ważniejszym zabytkiem Ostrowa jest znajdująca się tam bazylika archikatedralna świętych apostołów Piotra i Pawła, w podziemiach której odnaleziono stację misyjną z basenem chrzcielnym, niektórzy twierdzą, ze to tutaj w 966 r. miał miejsce chrzest Polski.
Wyjazd zaplanowano kilka minut po północy w sobotę 23 kwietnia. Dojazd do Gniezna przewidziano we wczesnych godzinach porannych. Następnie około 10 godzin zwiedzania zabytków z tamtejszym przewodnikiem i powrót do Wierzchosławic. Trasa liczy blisko 1300 kilometrów.
Bilety dla osób dorosłych kosztują 140 złotych, dzieci i młodzież do 18 roku życia zapłacą o 10 złotych mniej. Cena biletu obejmuje przejazd autokarem, zwiedzanie z przewodnikiem, bilety wstępu oraz ubezpieczenie turystyczne.
Liczba miejsc jest ograniczona do 55. Szczegółowe informacje dotyczące wycieczki oraz zapisy w recepcji Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach, a także pod numerem telefonu 14 657 57 57.

25.03.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |