Strzelnica dla każdego powiatu?

 Mobilne strzelnice kontenerowe produkowane w Zakładach Mechanicznych Tarnów trafią być może w bliskiej przyszłości do każdego polskiego powiatu. Mieliby się w nich szkolić członkowie sił Obrony Terytorialnej Kraju. Plany zakładają zaangażowanie w tę formację około 35 tysięcy żołnierzy.

 

Poseł Norbert Kaczmarczyk z ugrupowania Kukiz’15 rozpoczął zbieranie podpisów pod petycją do Ministerstwa Obrony Narodowej. Parlamentarzysta postuluje rozwiązanie, umożliwiające szkolenie strzeleckie ochotników Obrony Terytorialnej Kraju, jak i organizacji paramilitarnych oraz służb mundurowych. Z grupą członków koła Ligi Obrony Kraju poseł odwiedził Zakłady Mechaniczne Tarnów. Poznawał możliwości mobilnej strzelnicy kontenerowej, produkowanej przez przedsiębiorstwo.

- W Lidze Obrony Kraju i podobnych organizacjach działa sporo młodych ludzi, którzy chcieliby pomóc w tworzeniu Obrony Terytorialnej, a nie mają możliwości szkolenia się w zakresie obsługi broni. Jeśli projekt strzelnicy w każdym powiecie rozłożyć na pięć lat, to kosztowałoby on około 40 mln rocznie. To stosunkowo niewielka część budżetu MON – przekonuje poseł.

Norbert Kaczmarczyk dodaje, że w obecnej sytuacji geopolitycznej umiejętność posługiwania się bronią jest bardzo ważna. Parlamentarzysta przed zainicjowaniem petycji, którą można podpisywać w sieci Internet, złożył też interpelację do Ministra Obrony Narodowej w sprawie zakupu strzelnic dla każdego powiatu. Podkreśla, że nakłady na szkolenie mogą w całości wesprzeć polski przemysł obronny, że względu na to, że strzelnice powstają w Zakładach Mechanicznych, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada utworzenie sił Obrony Terytorialnej Kraju jako jednego z komponentów Sił Zbrojnych. Plany zakładają zaangażowanie w tę formację około 35 tysięcy żołnierzy - ochotników. Na najniższym poziomie powiatu mają powstawać kompanie, liczące około stu ludzi.

Strzelnica z Tarnowa to obiekt szkolenia podstawowego i zaawansowanego użytkowników broni osobistej. Można w nim strzelać ostrą amunicją z pistoletów kalibru do 11,43 mm oraz pistoletów maszynowych kalibru do 9 mm. Użytkownicy mogą ponadto wykorzystywać laserowe symulatory broni. Dzięki generowanym komputerowo scenariuszom można też odbywać szkolenia w zakresie procedur, związanych z użyciem broni. Do cech sprzętu należy stosunkowo niski koszt pozyskania i eksploatacji, w porównaniu do obiektów stałej zabudowy. Dzięki łatwemu przemieszczeniu  w dowolne miejsce użytkowania jedno centrum szkoleniowe może obsługiwać kilka jednostek terenowych poszczególnych służb.

11.04.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |