Już po raz czwarty, w rocznicę powstania w getcie warszawskim, w Polsce przeprowadzona została akcja Żonkile. Ten niepozorny kwiat, symbol pamięci o bohaterach powstania, z roku na rok zakwita w coraz to odleglejszych zakątkach kraju. W tym roku zażółciły się też małe Biskupice Radłowskie.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Pamięć o bohaterach getta, szacunek dla ich determinacji i nadzieję, że nigdy więcej. 19 kwietnia, po raz czwarty na ulicach miast w Polsce i za granicą wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.
Te niepozorne kwiaty związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał żonkile od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Z roku na rok żonkile zakwitają w coraz to odleglejszych zakątkach kraju, bo pamięć jest wszędzie tak samo ważna.
W tym roku do akcji przystąpiły też małe Biskupice Radłowskie, gdzie w bibliotece zorganizowano spotkanie w całości poświęcone narodowi żydowskiemu. Była więc i wystawa książek związanych z tematem spotkania, była degustacja kuchni żydowskiej, był żydowski taniec i projekcja filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”.
Natomiast Elżbieta Wiśniewska-Woźniczkowa z radłowskiego liceum przedstawiła historię i okoliczności eksterminacji narodu żydowskiego, opierając się na najgłośniejszych dziełach literackich.