Bibliografia Małopolski

 Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie udostępniła swoją „Bibliografię miasta Tarnowa” na utworzonym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie portalu bibliografia.malopolska.pl. Dzięki portalowi można w wygodny sposób śledzić piśmiennictwo o Tarnowie i Małopolsce oraz korzystać ze zgromadzonych w jednej bazie zasobów bibliograficznych całej Małopolski.

 

Bibliografia Małopolski to efekt połączenia baz lokalnych tworzonych w 24 bibliotekach publicznych województwa małopolskiego z bazą powstającą w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Obecnie Bibliografia Małopolski liczy ponad 250 tysięcy opisów dokumentów, w przeważającej większości wydanych po 2000 roku, i stale się powiększa. Codziennie bibliografowie z bibliotek publicznych województwa małopolskiego, w tym z Centrum Wiedzy o Tarnowie i Regionie tarnowskiej MBP wprowadzają do bazy nowe dane. Bibliografia dokumentuje prace autorstwa ok. 35 tysięcy uczonych, pisarzy, dziennikarzy i publicystów, które informują o tysiącach osób związanych z regionem, instytucjach, imprezach organizowanych w województwie małopolskim oraz o małopolskich miejscowościach i innych jednostkach geograficznych województwa.

Baza zawiera także wykaz piśmiennictwa poświęconego Małopolsce w dwojakim znaczeniu: powstałemu w 1999 r. województwu małopolskiemu oraz określanemu tą nazwą regionowi historyczno-geograficznemu. Informuje o piśmiennictwie naukowym, popularnonaukowym, informacyjnym i publicystycznym, prezentującym wszystkie dziedziny życia publicznego Małopolski: naukę, kulturę, oświatę, dzieje polityczne, gospodarcze, społeczne i duchowe. Można w niej znaleźć informacje o monografiach dotyczących poszczególnych okręgów, miast, wsi i parafii województwa, małopolskich seriach wydawniczych, wydawnictwach źródłowych, przewodnikach turystycznych, mapach, księgach jubileuszowych, katalogach zbiorów bibliotecznych, biografiach, pamiętnikach i wspomnieniach osób związanych z Tarnowem, Krakowem i regionem, monografiach szkół i instytucji oświatowych, muzeach i ich zbiorach, wydawnictwach towarzystw regionalnych, wybranych utworach literatury pięknej i krytycznoliterackiej, zbiorach pieśni i przyśpiewek, tekstach literackich autorów, którzy są związani z regionem poprzez treść swoich utworów. Bibliografia Małopolska jest unikatowym źródłem informującym o zawartości prasy lokalnej, sublokalnej i środowiskowej. Zawiera opisy artykułów publikowanych w kilkuset czasopismach wydawanych przez samorządy terytorialne, instytucje kultury i oświaty, podmioty gospodarcze, parafie, stowarzyszenia i fundacje. Również tylko w tej bibliografii znajdują się informacje o tzw. dokumentach życia społecznego, czyli drukach o charakterze informacyjnym, dokumentacyjnym czy reklamowym, stanowiących wierne zwierciadło lokalnej rzeczywistości. Zasoby Bibliografii Małopolski odszukać można pod adresem: bibliografia.malopolska.pl

 

22.04.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |