Starostwo powiatowe w Tarnowie, z okazji przypadającego 2 maja Dnia Flagi, zaprasza do przed swoją siedzibę, gdzie 28 kwietnia rozdawane będą bezpłatne flagi na samochód. Akcja została zorganizowana we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku. W Gromniku też zaplanowano tegoroczne obchody Święta Flagi Państwowej.
20 lutego 2004 roku Sejm ustanowił dzień 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Odtąd 2 maja organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. W ostatnich latach powszechnym stało się też noszenie kokardy narodowej oraz przyozdabianie flagami samochodów.
W tym roku w propagowanie Dnia Flagi włącza się po raz drugi tarnowskie starostwo. 28 kwietnia przed budynkiem starostwa przy ulicy Narutowicza rozdawane będą flagi na samochód. Akcja będzie zorganizowana we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku.
Dzień później, 29 kwietnia, w Gromniku zaplanowano obchody Święta Flagi Państwowej. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 przemarszem gości, orkiestry i młodzieży szkolnej z flagami, od budynku szkoły w Gromniku pod amfiteatr, gdzie odbędą się przemówienia oraz część artystyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Gromniku i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach.
Na obchody zapraszają starosta Roman Łucarz, wicestarosta Zbigniew Karciński oraz Bogdan Stasz, wójt Gromnika.
Barwy narodowe są pochodnymi herbu państwowego. Pas górny flagi oznacza Orła Białego, pas dolny – czerwone pole tarczy herbowej. Biel i czerwień są i barwami narodowymi od 1831 roku. Posiadają jednak średniowieczne korzenie. Już w XIII wieku Orzeł Biały umieszczony został przez władców z dynastii Piastów w czerwonym polu tarczy herbowej. Od tej pory zmieniającemu się wizerunkowi orła zawsze towarzyszyły biel i czerwień. Po odzyskaniu niepodległości Sejm uchwalił 1 sierpnia 1919 roku barwy i kształt flagi odrodzonej Polski. W ustawie sprecyzowano, iż: „Za barwy Rzeczpospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony”.
W okresie PRL władze nakazywały zdejmowanie flag po Święcie Pracy, aby nie były eksponowane w nieuznawane przez komunistyczne władze państwowe Święto Konstytucji 3 Maja.
15 października 2003 roku do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP. Wybór 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Ostatecznie 20 lutego 2004 roku Sejm ustanowił dzień 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.