Chińczycy trzymają się mocno, Polacy w czołówce

Reprezentanci Chin zwyciężyli w zawodach wspinaczki sportowej, w konkurencji wspinaczki na czas, podczas rozgrywanych na Tajwanie World Games 2009. Łukasz Świrk (SMG Lubin) wywalczył szóste, a Edyta Ropek (MKS Tarnovia) siódme miejsce.

Na siódmym miejscu zakończyła udział w zawodach World Games 2009 we wspinaczce sportowej na czas rozgrywanych na Tajwanie tarnowianka Edyta Ropek. W zawodach mężczyzn Łukasz Świrk z Lublina zajął szóste miejsce. W rundzie eliminacyjnej Edyta Ropek uzyskała trzeci czas, a Łukasz Świrk piąty. Niestety w 1/4 finału, w swoich biegach obydwoje popełnili błędy, które kosztowały ich brak awansu do finałowej czwórki. Edyta w zmaganiach z Rosjanką Olgą Morozkiną, w połowie biegu odpadła od ściany, zaś Łukasz przegrał z Ukraińcem Maksymem Stienkwojem stosunkiem czasów 8.27 s. do 7.76 s. Zarówno Rosjanka, jak i Ukrainiec, ostatecznie uplasowali się na trzecich miejscach.
W rywalizacji kobiet zwyciężyła Chinka Cuilian He, z czasem finału 10.02 s., przed swoją siostrą Cuifang He (11.54 s,), trzecia była wspomniana Morozkina (12,25 s.). W rywalizacji mężczyzn wygrał Chińczyk Qixin Zhong, z czasem finału 6,85 s., przed Rosjaninem Eugienim Wajczekowskim (7,31 s.) i Stienkawojem (7,50 s.).
Nasi zawodnicy przenoszą się teraz do włoskiego Val di Daone, gdzie rozpoczną treningi na słynnej zaporze wodnej Buissina Dum, na której w dniach 1- 2 sierpnia, odbędzie się ostatnia tegoroczna edycja Pucharu Świata 2009 w konkurencji wspinaczki na czas.
Po trzech eliminacjach Pucharu Świata Edyta Ropek prowadzi w klasyfikacji generalnej w konkurencji na czas. W rywalizacji mężczyzn piąte miejsce zajmuje inny reprezentant tarnowskiego klubu Jędrzej Komosiński (AZS PWSZ), a Tomasz Oleksy z Tarnovii zajmuje 10 lokatę.