Oddział Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Borzęcinie ma już nowe władze na kolejną kadencję. Prezesem zarządu wybrany został ponownie Janusz Kwaśniak. Strażakom w gminie Borzęcin prezes, będący jednocześnie wójtem gminy, bardzo odpowiada.
Delegaci z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Borzęcin wybrali władze Oddziału Gminnego ZOSP RP w Borzęcinie na lata 2016-2020. Prezesem zarządu został ponownie Janusz Kwaśniak, którego w pracy wspierał będzie dziesięcioosobowy zarząd. W jego skład weszli m.in. Józef Ciochoń, wiceprezes oraz Grzegorz Małek, komendant gminny OSP.
Zanim wybrano nowe władze, Janusz Kwaśniak, dotychczasowy prezes zarządu, złożył sprawozdanie z minionych pięciu lat. Przypomniał zadania zrealizowane w trakcie mijającej kadencji, podsumował działania druhów i przeszedł do finansów. Wydatki z budżetu gminy na jednostki OSP w latach 2011 – 2015 wyniosły ponad cztery miliony złotych. Średnio daje to kwotę ponad 800 tysięcy rocznie. - Nie byłoby tak dobrego czasu dla strażaków w gminie Borzęcin, gdyby nie osoba wójta gminy, a jednocześnie prezesa zarządu oddziału gminnego, druha Janusza Kwaśniaka. Chylę czoła i bardzo dziękuję za to, co w ciągu tych ostatnich pięciu lat udało się zrobić dla straży i strażaków – mówił Grzegorz Małek, komendant gminny OSP.
- To połączenie funkcji sprawia, że o wiele łatwiej jest nam artykułować swoje potrzeby. Z wójtem widujemy się bardzo często w urzędzie, dodatkowo uczestniczy w organizowanych w jednostkach walnych zebraniach, podczas których szczegółowo informujemy o wszystkich naszych problemach i planach. Dużo łatwiej nam wtedy wnioskować o niezbędne zakupy sprzętu i wyposażenia - twierdzą zgodnie druhowie. Podczas zjazdu nie zabrakło podziękowań, które dla wszystkich druhen i druhów z gminy Borzęcin, na ręce prezesów poszczególnych jednostek wręczyli wójt Janusz Kwaśniak, komendant Grzegorz Małek oraz dyrektor GOK Piotr Kania. Wyrazy uznania przekazano także członkom dotychczasowego zarządu i przewodniczącemu komisji rewizyjnej oraz zaproszonym na uroczystość gościom: prezesowi Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Brzesku druhowi Marianowi Zalewskiemu oraz komendantowi powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku st. bryg. mgr inż. Dariuszowi Pęcakowi, którego reprezentował zastępca komendanta, Piotr Strojny. Obecnie na terenie gminy Borzęcin działa sześć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Jedna z nich, w Borzęcinie Górnym, funkcjonuje w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Jednostki zrzeszają w swoich szeregach łącznie 230 druhen i druhów w tym 175 członków czynnych, 16 wspierających i 39 w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych.
W latach 2011 – 2015 jednostki wyjeżdżały do akcji 470 razy. W statystyce 183 wyjazdy stanowią miejscowe zagrożenia, 253 – pożary, 34 – wypadki. Druhowie nie tylko uczestniczą w akcjach ratowniczo-gaśniczych, ale też czynnie angażują się w życie społeczno-kulturalne poszczególnych miejscowości i gminy. Korzystając z własnej bazy organizują zabawy taneczne, konkursy i imprezy okolicznościowe, w tym Dzień Strażaka. Biorą udział w zabezpieczeniu organizowanych imprez o charakterze lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim m.in. Święta Grzyba, Dni Gminy Borzęcin, Rajdów Off Road i Rally Sprint, wyścigu Tour de Pologne, jak również w uroczystościach parafialnych i państwowych. W zakresie ratownictwa medycznego wspomagają lokalne kluby sportowe. W ramach działalności statutowej wkładają ogrom pracy społecznej w utrzymanie gotowości bojowej, sprzętu znajdującego się na stanie jednostek, budynków remiz i ich otoczenia. Uczestniczą również w organizowanych na terenie gminy ćwiczeniach. Jedną z form sprawdzenia gotowości bojowej są organizowane rok rocznie Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze, w których biorą udział wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Borzęcin. Zachętą jest pula nagród, która w poszczególnych latach kształtowała się od 11 do 15 tysięcy złotych.
Prezes Kwaśniak ma świadomość, że choć wiele udało się już zrobić, to sporo do zrobienia nadal zostaje. - Owszem, zawsze można powiedzieć, że można by więcej, ale trzeba też pamiętać, że rozwój jednostek to składowa wielu czynników, z których podstawę stanowi czynnik ludzki. Dużym utrudnieniem w tym zakresie jest migracja mieszkańców za pracą. To powoduje, że w jednostkach występują problemy kadrowe. Nadzieją, jest młodzież, która w przypadku gminy Borzęcin coraz chętniej garnie się w strażackie szeregi.