Już po raz siedemnasty spod Muzeum Etnograficznego w Tarnowie wyruszy Tabor Pamięci Romów. W tym roku najważniejszym punktem Taboru będzie ponowne poświęcenie pomnika Pamięci o Pomordowanych Romach w Borzęcinie Dolnym, który w 2011 roku z inicjatywy Muzeum Okręgowego w Tarnowie stanął na miejscu egzekucji 29 Romów i który został w kwietniu tego roku zdewastowany.
30 lipca spod Muzeum Etnograficznego w Tarnowie wyruszy na swoją siedemnastą wędrówkę Tabor Pamięci Romów. Tabor nawiązuje do martyrologii Romów na terenie Małopolski i wykorzystuje elementy składające się na współczesną tożsamość Romów - tradycje wędrówki, pamięć o Zagładzie, promuje też romskie symbole – flagę i hymn. Jest równocześnie formą pielgrzymki, której ostatecznym celem jest największa na terenie Polski masowa mogiła romska w Szczurowej, gdzie 3 lipca 1943 roku Niemcy zastrzelili na lokalnym cmentarzu 93 osoby - niemal całą osadę cygańską. Już w 1965 roku, z inicjatywy lokalnej społeczności i weteranów II wojny na mogile ustawiony został kamień - pomnik z odpowiednią inskrypcją.
Jest to pierwszy pomnik, który upamiętnia martyrologię Romów. Inne miejsca odwiedzane przez uczestników Taboru to Żabno, Borzęcin, Bielcza. W każdej z tych miejscowości dokonała się masakra romskich rodzin i w każdej ofiary zostały odpowiednio upamiętnione.
Od wielu lat w ceremonii modlitewnej na cmentarzu w Szczurowej biorą udział kolejni konsule Republiki Niemiec w Krakowie oraz Romowie z różnych krajów. Tabor ma swoją bazę w parku dworskim w Szczurowej a na miejscu patronuje projektowi wójt gminy Marian Zalewski, wspierając organizację obozowiska własnymi służbami.
W tym roku najważniejszym punktem pielgrzymki będzie, w Borzęcinie Dolnym, ponowne poświęcenie pomnika Pamięci o Pomordowanych Romach, który w 2011 roku z inicjatywy Muzeum Okręgowego stanął na miejscu egzekucji 29 Romów i który został w kwietniu tego roku zdewastowany. Sprawą zajęła się Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy i na jego interwencję tarnowskie muzeum otrzymało z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odpowiednią dotację na remont pomnika i jego ponowne ustawienie. Remont prowadzony jest pod nadzorem autorki Pomnika Małgorzaty Mirgi-Tas, romskiej absolwentki krakowskiej ASP.
PROGRAM:
30 lipca
- Ok godz. 10.00 wyjazd sprzed Muzeum Etnograficznego w Tarnowie
- Około południa przystanek w Żabnie przy mogile pomordowanych Romów
- Późnym popołudniem przyjazd do obozowiska w Szczurowej
31 lipca
- Ok. godz. 17.00 – przemarsz spod kościoła w Szczurowej na cmentarzu, modlitwa nad mogiłą pomordowanych 93 Romów
- Godz. 19.00 – koncert muzyki cygańskiej w parku dworskim w Szczurowej
1 sierpnia
- Godz. 12.00 poświęcenie odnowionego Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów w lesie w Borzęcinie Dolnym
2 sierpnia
- Około południa wyjazd w drogę powrotną do Tarnowa