Gospodarka i kultura w Kąśnej Dolnej

 W sali koncertowej Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbyła się Gala Przedsiębiorczości Powiatu Tarnowskiego. W jej trakcie wręczone zostały Nagrody Gospodarcze Starosty Tarnowskiego za 2016 rok w trzech kategoriach - mikroprzedsiębiorca, małe przedsiębiorstwo oraz średnie przedsiębiorstwo.

 

Honorowanie najlepszych firm z terenu powiatu tarnowskiego, które swoją działalnością gospodarczą i społeczną przyczyniają się do rozwoju oraz lepszej jakości życia społeczności lokalnych to pomysł starosty Romana Łucarza.

Pierwszy raz Nagrody Gospodarcze wręczone zostały w 2014 roku i było to podczas Dni Powiatu Tarnowskiego w Żabnie. W ubiegłym roku przedsiębiorcy nagrodzeni zostali podczas sesji Rady Powiatu Tarnowskiego, a w tym roku postanowiono zorganizować specjalną galę w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Otwierając uroczystość starosta Roman Łucarz zaznaczył, że nieprzypadkowo odbywa się ona właśnie w ostatniej zachowanej na świecie posiadłości Ignacego Jana Paderewskiego, gdyż jego osoba w wyjątkowy sposób łączy muzykę i gospodarkę. Mistrz Paderewski, wybitny kompozytor w Kalifornii poszukiwał ropy naftowej, miał też olbrzymią winnicę, a jako premier naszego kraju budował Polskę od nowa po rozbiorach. - Naszą przedsiębiorcom jesteśmy winni wdzięczność za to, że kształtują zatrudnienie i wpływają na rozwój powiatu tarnowskiego, że przyczyniają się do codziennego lepszego życia mieszkańców, ale także za wspieranie kultury i różnych inicjatyw. Ta nagroda, mająca charakter honorowy, jest właśnie takim wyrazem wdzięczności ze strony samorządu powiatowego - mówił Roman Łucarz.

Oprócz licznego grona przedsiębiorców do Kąśnej Dolnej przybyli posłowie: Józefa Szczurek-Żelazko i Wiesław Krajewski, wicewojewoda Józef Gawron, Stanisław Sorys, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Piotr Augustyński, zastępca prezydenta Tarnowa oraz radni województwa małopolskiego - Anna Pieczarka i Wojciech Skruch. Obecni byli przedstawiciele największych w Tarnowie przedsiębiorstw - Wiceprezes Grupy Azoty S.A. Józef Rojek i Prezes Zakładów Mechanicznych Henryk Łabędź, a także lokalnych organizacji gospodarczych - Prezes Izby Przemysłowo Handlowej Zbigniew Proć oraz Izby Rzemieślniczej Andrzej Kuta.

W tym roku w kategorii „Mikroprzedsiębiorca” wyróżnienia otrzymali: CZEMAROL PAPUGOWIE ze Zbylitowskiej Góry (firma założona w 1992 roku, zajmująca się sprzedażą części do urządzeń rolniczych) oraz SPÓŁKA KRZEWÓW, DRZEW I ROŚLIN OZDOBNYCH WIESŁAW NALEZIŃSKI z Błonia (działa na rynku od 2009 roku, zajmuje się uprawą i sprzedażą roślin ozdobnych).

Tytuł laureata w tej kategorii przyznany został FIRMIE AEGM ADAM FLAGA ze Skrzyszowa. Firma została założona w 2009 roku. Zatrudnia pięcioro pracowników. Działa w branży motoryzacyjnej, prowadzi eksport i import na rynki wschodnie, zajmuje się odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnymi technologiami. W ostatnich latach uruchomiła stację kontroli pojazdów oraz pierwszą w regionie prywatną i najbardziej innowacyjną farmę fotowoltaiczną, przekraczającą 2 ha powierzchni. Właściciel firmy, Adam Flaga, współpracuje z samorządem gminnym i aktywnie wspiera inicjatywy lokalne. Od lipca ubiegłego roku firma ograniczyła emisję dwutlenku węgla do atmosfery na poziomie 421 ton.

W kategorii „Małe przedsiębiorstwo” również wyróżniono dwie firmy: ALUMAX WIESŁAW MARCINIEC ze Śmigna (działa od 2011 roku, główną specjalnością firmy jest produkcja i montaż stolarki aluminiowej) oraz STANISŁAW KOCIK PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWO-USŁUGOWE „EL-STACH” z Janowic (powstała w 1992 roku, jest firmą rodzinną, jej działalność oparta jest głównie na handlu spożywczo-przemysłowym oraz produkcji wiejskich wyrobów wędliniarskich metodami tradycyjnymi).

Laureatem w tej kategorii został Adam Biedroń „AUTO BIEDROŃ” z Łęgu Tarnowskiego. Firma powstała w 1995 roku. Obecnie zatrudnia 17 pracowników. Specjalizuje się w blacharskich i lakierniczych naprawach pojazdów samochodowych. Wieloletnie doświadczenie i praktyka na rynku pozwala jej realizować zlecenia dla wielu dużych firm na terenie całego województwa. Na szczególną uwagę zasługują usługi w zakresie restauracji zabytkowych samochodów, realizowane w dużej mierze dla odbiorców zagranicznych.

W kategorii „Średnie przedsiębiorstwo” wyróżnione zostały: FEWATERM z Chojnika (założona w 2000 roku, zajmuje się wykonawstwem budowlanym obiektów od podstaw i usługami remontowo-budowlanymi) oraz ZAKŁAD PRODUKCYJNO-HANDLOWY POLMARK MAREK RZEPKA Z Woli Rzędzińskiej (założona w 1993 roku, specjalizuje się w wytwarzaniu osprzętu elektrycznego).

Tytuł laureata Nagrody Gospodarczej Starosty Tarnowskiego w kategorii „Średni przedsiębiorca” odebrał natomiast właściciel FRUKT SP. Z O.O. REGIONALNA GRUPA DETALICZNA SP. Z O.O. z Gminy Wietrzychowice. Firma powstała w roku 1992, natomiast Regionalna Grupa Detaliczna w 2006 roku. Razem zatrudniają 365 osób. Aktualnie Grupa zrzesza ponad 80 sklepów. Kierujący przedsiębiorstwem Jan Bylica jest cenionym i aktywnym społecznikiem, organizatorem wielu form aktywności lokalnej.

Uczestnicy Gali Przedsiębiorczości mieli też okazję obejrzeć w dworku Paderewskiego wystawę fotograficzną „Feeria”, przygotowaną przez Wojnickie Towarzystwo Fotograficzne „Fotum” z Wojnicza. A zwieńczeniem wieczoru był koncert Vadima Brodskiego. Koncert uświetniał również obchody 41. Międzynarodowego Dnia Muzyki, przypadającego właśnie 1 października i ustanowionego w 1975 roku z inicjatywy Międzynarodowej Rady Muzyki, działającej przy UNESCO.

03.10.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |