Noś odblaski

 Nie mija moda na odblaski. I bardzo dobrze, bo każdy kierowca wie, jak słabo widoczny jest pieszy o zmierzchu lub nocą. Jeżeli w dodatku tym pieszym jest dziecko, które nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa, nieszczęście gotowe. Noszenie odblasków szczególnie ważne jest na terenach wiejskich, gdzie często piesi poruszają się poboczem drogi. We wpajaniu nawyku zakładania elementów odblaskowych nie ustaje szkoła w Zalasowej, która kolejny już raz bierze udział w ogólnopolskim konkursie Odblaskowa Szkoła.

 

Szkoła Podstawowa przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Zalasowej kolejny już raz przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu przebiegającego pod hasłem Odblaskowa Szkoła.

W ubiegłym roku placówka zajęła w konkursie pierwsze miejsce w powiecie i ma zamiar ten wynik powtórzyć. Opiekunowie dzieci przygotowali szereg różnorodnych działań, których celem jest jedno - bezpieczeństwo najmłodszych w drodze do i ze szkoły.

W realizację poszczególnych zadań zaangażowali się wszyscy pracownicy szkoły, włącznie z  opiekunem  świetlicy, pedagogiem szkolnym i bibliotekarką. Adresaci konkursu, czyli same dzieci, bardzo czynnie biorą udział w konkursie. Rywalizują w przygotowaniu najładniejszej gazetki klasowej, w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie, uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz imprezach promujących bezpieczne poruszanie się po drogach. Dzieci spotkały się z policjantem, wzięły też udział w akcji na drodze „Jabłuszko czy cytryna”. Przed nimi jeszcze konkursy literackie i plastyczne o zasięgu gminnym, szkoła wykona też tablice przypominające o noszeniu odblasków, które znajdą się przy wejściach do wszystkich szkół
w gminie.

Dzieci samodzielnie wykonają elementy odblaskowe i przykleją je na plecaki i kurtki natomiast szkoła zakupi kamizelki odblaskowe, służące poprawie bezpieczeństwa maluchów w czasie klasowych spacerów. Aby urozmaicić odblaskowy temat, zaplanowano odblaskową dyskotekę i pokaz odblaskowej mody.

W ramach akcji Młodzieżowa Rada Gminy przeprowadzi gminną debatę o bezpieczeństwie i spotkanie z patronującym akcji burmistrzem gminy. Całość przedsięwzięcia zostanie podsumowana na Festynie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Organizatorzy festynu za cel wzięli sobie uświadomienie wszystkim mieszkańcom wsi, także dorosłym, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się podczas poruszania po drogach. Projekt jest realizowany we wrześniu i październiku, ale jego pozytywne skutki powinny owocować przez długie lata.

04.10.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |