Miejsce Dzieci Utraconych

 W czerwcu Rada Miejska w Tarnowie podjęła uchwałę regulującą zasady pochówku dzieci martwo urodzonych. 15 października, po raz pierwszy w Tarnowie, odbędzie się pochówek  dzieci, których rodzice zrezygnowali z prawa do pochówku we własnym zakresie. Do zbiorowej mogiły trafią też karteczki z imionami dzieci, których nie było możliwości pochować.

 

30 czerwca Rada Miejska w Tarnowie podjęła uchwałę regulującą zasady pochówku dzieci martwo urodzonych, których rodzice zrezygnowali z prawa do pochówku we własnym zakresie.

Dla określenia tego rodzaju przypadków przyjęto nazwę Dzieci Utracone. Dzięki staraniom SPES - Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych, 15 października, w Światowy Dzień Dziecka Utraconego, odbędzie się w Tarnowie pierwszy pochówek dzieci martwo urodzonych pozostawionych w tarnowskich szpitalach.

Mogiła zbiorcza znajduje się na cmentarzu w Mościcach, w  kwaterze nr 95. Pochówek rozpocznie się o godzinie 11.00, przy cmentarnej kaplicy. Do grobu, razem z urną, złożone zostaną karteczki z wcześniej odczytanymi imionami dzieci, których rodzice nie mieli możliwości pochować.Natomiast o godzinie 10.00 w kościele parafialnym w Mościcach odprawiona zostanie msza święta w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji lub przedwczesnego  porodu, albo w inny jeszcze sposób doświadczyli śmierci dziecka.
Przed mszą świętą będzie można napisać, na specjalnie przygotowanych karteczkach, imiona swoich dzieci, które zostaną złożone na czas nabożeństwa przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie do mogiły zbiorczej na cmentarzu.
Przedstawiciele Komitetu zachęcają rodziców do przyniesienia zniczy, symbolizujących pamięć o dzieciach, a także do przysłania Komitetowi imion dzieci z datą ich śmierci. Imiona można przesłać korzystając z formularza kontaktu na stronie www.dzieciutraconetarnow.pl/kontakt lub przez wiadomość na Facebooku https://www.facebook.com/dzieciutracone/.

Do udziału w ceremonii zaproszono przedstawicieli wszystkich związków wyznaniowych, działających w Tarnowie. Koszt pochówku zostanie pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa.
SPES - Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych zawiązał się 12 maja bieżącego roku w Tarnowie-Mościcach. Inicjatywę poparł i objął swym patronatem Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezji Tarnowskiej.

11.10.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Czy znasz tarnowskie organizacje pozarządowe i wiesz, jakie działania podejmują?
| | | |