Zapowiedź Synodu Diecezji Tarnowskiej

 Andrzej Jeż, Biskup Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej, w liście pasterskim odczytanym w pierwszą niedzielę Adwentu, zapowiedział zwołanie Synodu Diecezji Tarnowskiej. To piąty Synod w ponad dwustuletniej historii diecezji. Poprzedni zakończył się 30 lat temu.

 

Kościół na wzór Chrystusa - takie będzie hasło V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Jego zwołanie zapowiedział diecezjanom biskup tarnowski Andrzej Jeż w liście pasterskim odczytanym w diecezji w pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada.

Zdaniem biskupa dynamicznie zmieniająca się sytuacja społeczno-kulturowa, w której żyjemy i praktykujemy naszą wiarę, domaga się najpierw gruntownego rozeznania, oceny i refleksji, aby następnie móc popatrzeć w przyszłość i wytyczyć najwłaściwszy szlak działań duszpasterskich. - Konieczne jest zatem nowe spojrzenie na całokształt życia naszej diecezji i obranie pewnych kierunków dalszej pracy duszpasterskiej. Jeden z nich dotyczy sytuacji rodzin i małżeństw. - Trzeba ciągle efektywniej pochylać się nad problemami, jakie je dotykają, zastanawiać się, jak jeszcze lepiej przygotowywać młodzież do małżeństwa i wspomagać rodziny. Wielką bolączką jest bowiem stale rosnąca liczba małżeństw, które się rozpadają – podkreśla biskup tarnowski.

W historii diecezji tarnowskiej odbyły się dotychczas cztery synody diecezjalne. Pierwszy został zwołany w roku 1928 przez biskupa Leona Wałęgę, drugi 10 lat później, w roku 1938, przez biskupa Franciszka Lisowskiego, trzeci, po II wojnie światowej, w roku 1948 zwołał biskup Jan Stepa. Natomiast IV Synod Diecezji Tarnowskiej, zwołany przez biskupa Jerzego Ablewicza, zakończył się 30 lat temu, w jubileuszowym roku dwustulecia diecezji.

Synod daje okazję do pewnego globalnego spojrzenia na obecny stan diecezji. Pozwala postawić ogólną diagnozę, aby w oparciu o nią obrać dalsze kierunki pracy duszpasterskiej.

Czas trwania V Synodu będzie się składał z kilku faz. W pierwszej komisje przygotowują zbiory zagadnień dla zespołów parafialnych i innych. W następnej zaplanowano pracę zespołów parafialnych, a wyniki prac trafią do komisji. Po kolejnych konsultacjach i uzupełnieniach komisje tematyczne i komisja główna przygotują zarys dokumentów do obrad. Wówczas rozpocznie się faza plenarna,  która obejmuje sesje synodu, dyskusje delegatów i dopracowywanie dokumentów do ostatecznej postaci. Zwieńczeniem synodu jest faza publikacji dokumentów synodalnych. Z momentem podpisania przez biskupa diecezjalnego uchwały synodu stają się prawem diecezjalnym.

Biskup Andrzej Jeż zapowiada, że w każdej parafii diecezji powstaną zespoły, które będą pracować nad otrzymanymi zagadnieniami, zaś wyniki tych prac trafią do komisji synodalnych i będą materiałem do obrad podczas sesji plenarnych. - To parafie, a więc przede wszystkim wierni świeccy będą ważnym ośrodkiem synodu. Każdy z diecezjan poprzez swoją modlitwę i swój głos, a później przez wspólne działanie ożywiające wiarę, będzie mógł wnieść swoją cząstkę w życie Kościoła tarnowskiego - napisał w swoim liście biskup.

28.11.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |