Edyta Ropek z Pucharem Świata

Edyta Ropek, zawodniczka MKS Tarnovia zwyciężyła w finałowej, czwartej edycji Pucharu Świata 2009 we wspinacze sportowej, w konkurencji wspinaczki na czas. Dzięki temu tarnowianka wywalczyła zwycięstwo w klasyfikacji generalnej tej konkurencji, zdobywając po raz drugi Puchar Świata we wspinaniu na czas.

W rozegranych na słynnej zaporze wodnej w Val di Daone we Włoszech zawodach wspinaczkowego Pucharu Świata po raz drugi z rzędu, powtarzając sukces z roku 2008, zwyciężyła tarnowianka Edyta Ropek, reprezentująca klub MKS Tarnovia.
Polka, pokonując rywalkę z Rosji Annę Saulewicz i jej rodaczkę Jurinę Walentinę utrzymała również prowadzenie w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata w konkurencji na czas, którego finałowe podium było identyczne z tym w Daone.
Tarnowianka po raz drugi sięgnęła po to najwyższe trofeum wspinaczkowe, również powtarzając swój wielki sukces sprzed roku.
Znakomicie wypadła we Włoszech cała reprezentacja Polski. Aż pięcioro zawodników znalazło się w finale zawodów. W rywalizacji mężczyzn bardzo dobre miejsca zajęli Łukasz Świrk - 3 miejsce i Tomasz Oleksy (MKS Tarnovia) - 4 miejsce. Klaudia Buczek, kolejna zawodniczka Tarnovii zajęła siódme miejsce, a Jędrzej Komosiński (AZS PWSZ Tarnów) - ósmą lokatę. W zawodach startowała również Monika Prokopiuk (Skarpa Lublin), która niestety nie zdołała awansować do finału i ostatecznie sklasyfikowana została na 11 miejscu.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w konkurencji na czas w najlepszej dziesiątce zawodniczek znalazła się również Klaudia Buczek, która zajęła ósme miejsce. W klasyfikacji generalnej mężczyzn w pierwszej dziesiątce sklasyfikowano trzech Polaków – Łukasz Świrk zajął piąta pozycję, Jędrzej Komosiński siódmą, a Tomasz Oleksy dziewiątą.