Tradycyjnie 26 grudnia w parafia diecezji tarnowskiej rozesłani zostaną kolędnicy misyjni. Zebrane ofiary zostaną przeznaczone na ponad 20 projektów. Jednym z najważniejszych jest pomoc w prowadzeniu szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. Po zakończeniu kolędowania dzieci wezmą udział w diecezjalnym spotkaniu, które odbędzie się w Brzesku.
„Posłani w imię Chrystusa na peruwiańską ziemię” - takie hasło przyświecać będzie Kolędzie Misyjnej w diecezji tarnowskiej. Dzieci uczą się ról i razem z opiekunami przygotowują gwiazdy i kolorowe stroje. Kolędnicy zostaną uroczyście posłani w swoich parafiach 26 grudnia.
Już po raz 24 grupy kolędnicze odwiedzą mieszkańców, by przedstawić im krótką inscenizację i zaśpiewać hymn. Zebrane ofiary zostaną przeznaczone na ponad 20 projektów misyjnych. Ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego przypomina, że Kolędnicy Misyjni to przede wszystkim animacja i formacja dzieci, które uczestniczą w tym dziele. - Robimy to z nadzieją, że najmłodsi przybliżą się w ten sposób do Chrystusa i zrobią krok w kierunku poznania Kościoła misyjnego.
Od lat następuje rozwój misyjnej kolędy w diecezji tarnowskiej. - Kolędnicy przychodzą też do naszych domów, aby przypomnieć, że Chrystus narodził się dla wszystkich, również dla tych, którzy Go nie znają lub znają tylko powierzchownie. Tak więc za uświadamianie, że „wiele jest serc, które czekają na Ewangelię”, powinniśmy być im wdzięczni - podkreśla ks. Piotr Boraca z Wydziału Misyjnego.
W tym roku dzieci i młodzież zebranymi ofiarami będą wspierać projekty związane z pracą księży, sióstr i świeckich wśród dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Czadu, Republiki Konga, Rwandy, Kazachstanu oraz Tajlandii w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
Jeden z głównych projektów diecezjalnych to nadal pomoc w prowadzeniu szpitala im. bł. Jana Beyzyma w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. Szpital posiada 50 łóżek dla chorych, blok operacyjny, salę porodową, aptekę i gabinet dentystyczny. Corocznie konsultowanych jest około 3,5 tysiąca pacjentów, a hospitalizacji poddaje się ponad dwa tysiące z nich. 60% pacjentów stanowią dzieci do piątego roku życia.
Drugim ważnym projektem jest dalsza pomoc w budowie szkoły dla dzieci głuchoniemych w Bertoua. Od tego roku przyjmowane są dzieci z różnymi niepełnosprawnościami - oprócz słabo słyszących są też dzieci niepełnosprawne fizycznie, m.in. z opóźnionym rozwojem i autyzmem.
Tarnowscy misjonarze proszą też o budowę lub wyposażenie świetlic parafialnych, szkół, przedszkoli. Potrzebują też pomocy dożywiając dzieci, organizując dla nich naukę a także budując studnie głębinowe.
Kolęda Misyjna rozpoczęła się w diecezji tarnowskiej w 1993 roku, w 12 parafiach. Od tego czasu ta liczba ciągle wzrasta. W roku ubiegłym w kolędzie wzięło udział 419 parafii, a ponad 21 tysięcy dzieci, które odwiedziły 145 tysięcy rodzin. W ubiegłej edycji dzieciom udało się zebrać ponad 1,6 miliona zł.
Dla kolędników przygotowano także konkurs wiedzy o misjach, który w tym roku dotyczy 25-lecia obecności księży tarnowskich w Peru. Tymczasem osoby zaangażowane w przedsięwzięcie mogą uczestniczyć w konkursie filmowym na temat przygotowań i samego kolędowania. Przygotowany jest także konkurs dla grup kolędniczych na najpiękniejszą gwiazdę i stroje.
Po zakończeniu kolędowania dzieci wezmą udział w diecezjalnym spotkaniu, które odbędzie się 14 stycznia w parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Brzesku.