W trakcie XXXI Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego radni przyjęli budżet Małopolski na 2017 rok. To rekordowy budżet w historii regionu, a jego lwią część stanowią środki unijne, z których sporo trafi do subregionu tarnowskiego.
Przyjęty na 2017 rok budżet województwa małopolskiego jest największym w historii Małopolski. Planowane dochody wynoszą 1 681 648 743 złotych, z kolei planowane wydatki to kwota 1 854 399 809 złotych. Deficyt budżetowy jest o 46% niższy, niż ten szacowany przed rokiem i już dzisiaj wiadomo, że zostanie sfinansowany m.in. z istniejących nadwyżek, kredytu pomostowego na realizację projektów unijnych i emisji obligacji.
Budżet zakłada rekordową sumę na inwestycje – 989,6 mln złotych, co stanowi 53,4% struktury wszystkich wydatków. Kolejne poważne pozycje to transport, kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, pomoc społeczna i zadania wspierające rodzinę, oświata i edukacyjna opieka wychowawcza, rolnictwo, przetwórstwo przemysłowe, nauka, ochrona zdrowia.
Wiele grantów skierowanych jest do organizacji pozarządowych. Tu o pieniądze będzie się można starać w ramach konkursów Małopolska Gościnna, Małopolskie Remizy, Bon Edukacyjny, Mecenat Małopolski, czy Kapliczka. Przewidziano także wsparcie finansowe dla GOPR/TOPR/WOPR.
Wśród wydatków przeważają duże przedsięwzięcia, które samorząd województwa realizuje lub będzie realizować na przestrzeni kilku lat. W tegorocznym budżecie na tego typu inwestycje zaplanowano w sumie ponad miliard złotych.
W subregionie tarnowskim najważniejsze z nich to rewaloryzacja zabytkowych obiektów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, drugi etap modernizacji Centrum Sztuki Mościce, budowa obwodnicy Tuchowa, budowa połączenia węzła autostrady w Wierzchosławicach ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie, rozbudowa drogi Lisia Góra - Nowa Jastrząbka, rozbudowa drogi Borusowa - Tarnów wraz z budową mostu na Wiśle, budowa odcinka Velo Dunajec Ostrów-Wietrzychowice. Budżet województwa małopolskiego zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem zaplanowanych dochodów oraz wydatków. W obydwóch kategoriach Małopolskę wyprzedziło jedynie województwo mazowieckie.