70 lat temu komuniści w brutalny sposób i w atmosferze terroru utrwalili w Polsce „władze ludową”. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach wraz z Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz Instytutem Pamięci Narodowej organizuje obchody upamiętniające tą często zapominaną, bolesną, ale ważną rocznicę. Obchody odbędą się 21 stycznia w Wierzchosławicach.
W styczniu 2017 roku przypada 70 rocznica sfałszowanych wyborów do Sejmu Ustawodawczego w Polsce. 70 lat temu komuniści w brutalny sposób zdobyli i utrwalili w Polsce „władze ludową”.
21 stycznia Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławic wraz z Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz Instytutem Pamięci Narodowej organizuje obchody upamiętniające tą często zapominaną i bolesną, ale jakże ważną rocznicę. Obchody odbędą się w Wierzchosławicach - rodzinnej wsi przedwojennego lidera ruchu ludowego, męża stanu i trzykrotnego premiera w II RP Wincentego Witosa. Na jego grobie o godzinie 10.00 złożone zostaną wieńce, a następnie w towarzystwie pocztów sztandarowych, uczestnicy przemaszerują do Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa. Tu o godzinie 11.00 nastąpi uroczysta inauguracja obchodów, a jednym z jej punktów będzie otwarcie wystawy „Sfałszowane wybory 1947” przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Organizatorzy, oprócz przygotowania konferencji historycznej oraz wystawy, za cel główny postawili sobie zorganizowanie wspomnieniowego zjazdu rodzin ludowców z całej Polski, swoistego „spotkania pokoleń”. Fala największych represji dotknęła bowiem struktury Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przez areszty i więzienia przewinęło się około 100 tysięcy członków i sympatyków PSL, a ponad 100 brutalnie zamordowano. Wspomnieniowe spotkanie rodzin działaczy ludowych, urozmaicone występem zespołu muzycznego "Iskierki Jezusa" z Mikołajowic, rozpocznie się o godzinie 12.30.