Grafika 3D, otrzymywanie węgla aktywnego z biomasy czy własnoręczna produkcja sushi – to tematy warsztatów naukowych. Propozycja ta jest skierowana do uczniów małopolskich szkół ponadgimnazjalnych – liceów i techników, które dołączyły do Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Zajęcia prowadzone przez nauczycieli akademickich z czołowych uczelni wyższych regionu odbywają się 21 i 22 stycznia.
Nauka nie musi być nudna. I, wbrew powszechnej opinii, młodzież chce się uczyć, jeśli wiedza jest odpowiednio „sprzedawana”. Najlepszym przykładem jest Noc Naukowców, która z roku na rok bije rekord liczby uczestników. Niecodzienną okazją w szkołach ponadgimnazjalnych są też lekcje prowadzone przez wykładowców akademickich. Taką możliwość daje Małopolska Chmura Edukacyjna. - Do 2022 roku chcemy, żeby w zajęciach organizowanych w jej ramach uczestniczyło nawet 26 tysięcy uczniów z około 130 zespołów szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski - mówi Grzegorz Lipiec z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Warsztaty naukowe organizowane na uczelniach wyższych specjalnie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych nie są nowością w ofercie Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Podczas pilotażu projektu, w którym uczestniczyło 21 szkół z 14 powiatów w Małopolsce, właśnie ta forma zajęć cieszyła się największym uznaniem młodzieży i ich opiekunów. Weekendowe spotkania z nauczycielami akademickimi będą odbywać się do końca roku szkolnego. Oprócz tego uczniowie będą mogli skorzystać też z warsztatów letnich organizowanych na początku wakacji.
Głównym przedsięwzięciem realizowanym w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej są jednak zajęcia on-line prowadzone w dwóch blokach tematycznych: zajęć ogólnych i technicznych. W przypadku tych pierwszych od października w 20 małopolskich liceach i technikach odbywają się zajęcia z matematyki, biologii, informatyki, fizyki, przedsiębiorczości i chemii, które realizują pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Krakowskiej.
Natomiast zajęcia z przedmiotów zawodowych rozpoczną się tuż po feriach zimowych. Weźmie w nich udział 10 techników, których uczniowie zyskają 30 godzin zajęć z następujących obszarów: budownictwo, żywność i środowisko i język angielski zawodowy. Za realizację tych zajęć odpowiadają Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy i Uniwersytet Pedagogiczny.
W pierwszych zajęciach, organizowanych 21 i 22 stycznia biorą udział uczniowie z ośmiu techników z: Nowego Targu, Tarnowa, Zakliczyna, Wieliczki, Nawojowej, Skawiny, Czernichowa i Gorlic oraz 11 liceów, które brały udział w pilotażu Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Są w tej grupie m.in. II i IV Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie.