Aż osiem milionów złotych, o których wydaniu zadecydują Małopolanie, zmiana granic subregionów, ujednolicenie zasad składania zadań i głosowania oraz zwiększenie praw mieszkańców zgłaszających inicjatywy obywatelskie – to główne zmiany jakie wprowadzono do regulaminu Budżetu Obywatelskiego Małopolski na rok bieżący. 17 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne z mieszkańcami regionu, które potrwają do 3 marca.
Z sześciu do ośmiu milionów złotych Zarząd Województwa Małopolskiego zwiększył kwotę, którą przeznaczy na zadania zgłoszone przez mieszkańców regionu w ramach drugiej edycji budżetu obywatelskiego w 2017 roku.
Do każdego z subregionów trafi o 330 tysięcy złotych więcej niż przed rokiem. Zmienił się także podział na subregiony. Powiat bocheński przyporządkowany został w tym roku do subregionu tarnowskiego, a myślenicki i wadowicki do subregionu podhalańskiego. Te zmiany mają zapewnić, że w każdym z subregionów znajdzie się zbliżona liczba osób uprawnionych do zgłaszania zadań i oddawanie na nie głosu.
Zasadniczą zmianą w stosunku do ubiegłego roku jest też ujednolicenie zasad zgłaszania zadań i głosowania na nie. Każdy z mieszkańców Małopolski, który ukończył 16 lat będzie mógł w ramach swojego miejsca zamieszkania zgłosić tzw. zadania małe i zadania duże. Za zadanie małe zostaną uznane wszystkie inicjatywy, które dotyczyć będą projektów z danego powiatu lub miasta Kraków, a ich wartość mieści się w granicach od 50 do 100 tysięcy zł. Zadanie duże to takie, które zaplanowane jest dla co najmniej dwóch powiatów położonych w danym subregionie lub Krakowie a jego wartość nie może być niższa niż 100 tysięcy i wyższa niż 400 tysięcy złotych.
Zmienił się także sposób głosowania. W drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski mieszkańcy będą mogli oddać tylko jeden głos wybierając spośród wszystkich zadań małych i dużych zgłoszony w ramach powiatu i subregionu, w którym mieszkają.
Nowy regulamin daje także większe prawa autorom inicjatyw, którzy na etapie weryfikacji zadania wciąż mają możliwość wprowadzania poprawek i uzupełnienia lub wycofania złożonego przez siebie projektu. Natomiast, w przypadku konieczności wprowadzenia modyfikacji zadania już po przeprowadzeniu głosowania, autor projektu zostanie w ten proces zaangażowany.
W najbliższy piątek, 17 lutego, rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące projektu nowego Regulaminu Budżetu Obywatelskiego Małopolski. W ich ramach do 3 marca mailowo i listownie przyjmowane będą stanowiska organizacji pozarządowych, zorganizowanych zostanie także pięć spotkań konsultacyjnych, w których mogą wziąć udział zarówno przedstawiciele NGO jak i wszyscy zainteresowani mieszkańcy regionu. Wyniki konsultacji znane będą najpóźniej na początku kwietnia.