Reforma systemu edukacji, która ma wejść w życie od września, wciąż budzi kontrowersje. Politycy Platformy Obywatelskiej i członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego chcą, by w sprawie zmian w szkolnictwie mieszkańcy wypowiedzieli się w referendum.
Urszula Augustyn, tarnowska posłanka Platformy Obywatelskiej, spotkała się z dziennikarzami i przedstawiła postęp prac nad wnioskiem o referendum w sprawie reformy systemu edukacji. Reforma szkolnictwa oznacza przede wszystkim likwidację gimnazjów. Od września uczniowie będą uczyć się w ośmioletnich szkołach podstawowych, następnie wybierać dalszą edukację w liceach, technikach oraz szkołach zawodowych.
Politycy Platformy Obywatelskiej i członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego chcą, by w sprawie planowanych zmian mieszkańcy wypowiedzieli się w referendum.
Pytanie referendalne brzmi: Czy jest Pan/Pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?
Organizatorzy zamierzają do końca marca zebrać milion podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie pozostawienia dotychczasowego układu szkolnictwa i nie likwidowania gimnazjów.