35 obiektów o szczególnych walorach kulturowych otrzymało dofinansowanie z budżetu województwa małopolskiego w ramach zakończonego konkursu na ochronę i opiekę nad zabytkami. Wśród „dużych” projektów znalazł się m.in. tarnowski Park Strzelecki i dwór Paderewskiego, wśród „małych” Cmentarz Żydowski w Tarnowie i Dom Ludowy im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.
Już niebawem wiele z najcenniejszych małopolskich zabytków odzyska dawny blask. Zarząd województwa zdecydował o wsparciu finansowym dla 35 obiektów o szczególnych walorach kulturowych. - Musimy dbać o nasze regionalne dziedzictwo kulturalne, aby mogły zachwycać się nim kolejne pokolenia Małopolan. Dlatego wspieramy ochronę zabytków na wiele sposobów. Poza środkami z budżetu województwa, o które mogą ubiegać się obiekty wpisane do rejestru zabytków, Małopolska dysponuje pokaźną kwotą zarezerwowaną w naszym regionalnym programie operacyjnym. W sumie na ochronę i rozwój dziedzictwa regionalnego planujemy przeznaczyć w najbliższych latach ponad 79 milionów euro – mówi wicemarszałek województwa Stanisław Sorys.
Projekty, wyłonione w ramach konkursu, podzielone zostały na „duże” czyli te, w których wartość kosztów kwalifikowalnych przekraczała trzy miliony złotych, a maksymalna wysokość dofinansowania wynosiła osiem milionów oraz na „małe”, w których dofinansowanie wynosiło od 500 tysięcy do trzech milionów złotych.
Wśród „dużych” projektów znalazło się m.in.Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Park Strzelecki, a także dwór Paderewskiego i Dom Pracy Twórczej w Kąśnej Dolnej. W sumie na realizację 18 projektów przeznaczono niemal 94 miliony złotych. Natomiast na łączną kwotę prawie 24 milionów złotych wsparciem objętych zostało 17 projektów „małych”.
W subregionie tarnowskim dofinansowanie otrzyma pięć z nich - kościół w Szynwałdzie, zabytkowy dworek w Burzynie, Cmentarz Żydowski w Tarnowie, budynek „Sokoła” w Tuchowie oraz Dom Ludowy im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.