Pomysł zrodził się w 2005 roku, gdy budynek, który przez lata pełnił bardzo różne funkcje, zaczął popadać w ruinę. Dwa lata później gotowy był już projekt, a kolejny rok przyniósł pozwolenie na budowę. W 2016 roku rozpoczęło się wyposażanie wnętrz, którego ostatnim akcentem był montaż żaluzji i rolet. 23 lutego 2017 roku Wojewoda Małopolski wydał decyzję zezwalającą Gminie Borzęcin na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej o nazwie Regionalne Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie. Nowiutki, przestronny i przyjazny dom czeka na pensjonariuszy.
Regionalne Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie stało się faktem. 8 marca o godzinie 9.00 przyjęto pierwszą pensjonariuszkę. Na bazie byłego Domu Parafialnego powstał największy (na razie) w gminie obiekt, którego 95 procent powierzchni przeznaczone jest na cele Domu Pomocy Społecznej.
Pomysł zrodził się w 2005 roku, gdy budynek Domu Parafialnego, wykorzystywany później w rozmaitych celach i zamknięty ostatecznie w 1996 roku, zaczął popadać w ruinę. Ponieważ działka, na której znajdował się budynek była zbyt mała, dokupiono sąsiadujący z nią teren wraz z budynkami magazynowo – handlowymi Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Borzęcinie.
W czerwcu 2006 roku, po uzyskaniu zgody Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, podpisano akt notarialny, w wyniku którego Parafia pw. Narodzenia NMP w Borzęcinie Górnym przekazała w darowiźnie na rzecz gminy Borzęcin Dom Parafialny wraz z działką.
W roku 2007 powstał projekt budowlany rozbudowy i zmiany sposobu użytkowania obiektu, a w roku następnym gmina uzyskała pozwolenie budowlane. W marcu 2011 roku, w Domu Ludowym w Borzęcinie odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie budowy Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie, którą parafowali: w imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego, wicemarszałek Wojciech Kozak, a w imieniu gminy Borzęcin wójt Janusz Kwaśniak, przy kontrasygnacie skarbnik Barbary Armatys.
W latach 2010-2012 wykonano prace stanu surowego zamkniętego obiektu. W 2012 roku zdecydowano o wykonaniu dodatkowych opracowań projektowych dla zwiększenia funkcjonalności obiektu i zmniejszenia kosztów jego eksploatacji. Rok później ogłoszono przetarg na pozostałe do wykonania prace. Termin zakończenia robót budowlanych ustalono na 30 czerwca 2015 roku. Ostatecznie odbioru końcowego dokonano w grudniu.
W czerwcu ubiegłego roku ogłoszony został konkurs na na stanowisko Dyrektora Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie, w wyniku którego stanowisko objęła Jolanta Zajączkowska. Rozpoczęło się kompletowanie wyposażenia, a ostatnim tego akcentem był montaż żaluzji i rolet. 23 lutego 2017 roku Wojewoda Małopolski wydał decyzję zezwalającą Gminie Borzęcin na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej o nazwie Regionalne Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie.
Łączny koszt budowy ośrodka zamknął się kwotą blisko 13 milionów złotych, z czego 4,2 miliona złotych to pozyskane dofinansowanie, a 200 tysięcy złotych to wsparcie finansowe ze strony samorządu powiatu brzeskiego. Nakłady budżetu gminy Borzęcin to kwota blisko 8,6 miliona złotych.
Borzęciński Dom Pomocy Społecznej przeznaczony dla osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych fizycznie. Przebywać może w nim 100 osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, wymagających stałej pomocy w codziennym funkcjonowaniu. W placówce znajdują się 42 pokoje z łazienkami, 2 pokoje gościnne, sanitariaty, pokoje biurowe, gabinety lekarskie, pomieszczenia terapii zajęciowej, szatnie pielęgniarzy i pielęgniarek, pomieszczenia do rehabilitacji, świetlica, jadalnie, kuchnia, aneksy kuchenne, kaplica, pralnie i kotłownia. Obiekt pozbawiony jest barier architektonicznych. Do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych dostosowane są wszystkie pomieszczenia, windy, toalety i wejścia. Na posesji przygotowano dla mieszkańców teren rekreacyjno-wypoczynkowy, a całość jest ogrodzona i zabezpieczona zewnętrznym monitoringiem.
Pensjonariusze mogą zamieszkać w przestronnych, nowocześnie wyposażonych pokojach dwu lub trzyosobowych, z pełnym węzłem sanitarnym. Pokoje wyposażone są w szafy ubraniowe, szafki przyłóżkowe, stoliki, krzesła, tapczany z pojemnikami na pościel, a w razie potrzeby wysokiej klasy specjalistyczne łóżka szpitalne. Mieszkańcy sami mogą zaaranżować wystrój pokoju, tak, by czuć się w nim jak najlepiej. Wszystkie łóżka wyposażone są w materace przeciwodleżynowe. W każdym pokoju jest telewizor z dostępem do kanałów telewizji satelitarnej oraz telefon, a przy każdym łóżku, w toalecie oraz pod prysznicem zainstalowany jest bezprzewodowy system wywoławczy, dzięki któremu każdy mieszkaniec, w razie potrzeby, może w łatwy sposób powiadomić personel. Łazienki posiadają brodziki prysznicowe bez progów i specjalne poręcze. Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich przygotowano łazienkę z wanną z dostępem z trzech stron, ponadto łazienkę do mycia pacjenta leżącego oraz specjalistyczny podnośnik do podnoszenia i przemieszczania osób chorych. Własna, nowocześnie wyposażona kuchnia oferuje mieszkańcom trzy podstawowe posiłki w ciągu dnia, zgodne z dietami zalecanymi przez lekarza, a dodatkowo przez całą dobę dostępne są podstawowe produkty spożywcze. Posiłki można spożywać w dużej, wspólnej jadalni lub w małych jadalniach przy pokojach. Na każdym piętrze budynku znajdują się kuchenki do dyspozycji mieszkańców, wyposażone w meble kuchenne, lodówkę, płytę grzewczą, zmywarkę do naczyń oraz czajnik. Dom zapewnia całodobową opiekę pielęgniarską, a każdy mieszkaniec objęty jest opieką lekarską oraz wsparciem psychologa.
Znajdują się tu też sale do zajęć terapeutycznych, sala dziennego pobytu z dużym telewizorem i dostępem do kanałów telewizji satelitarnej. W sali fizjoterapeutycznej, zgodnie z zaleceniami lekarza oraz z programem aktywizacji ruchowej mieszkańców, wykonywane są zabiegi rehabilitacyjne: ćwiczenia UGUL, naświetlanie lampą Solux, masaż klasyczny, kinezyterapia. Fizykoterapeuta wykonuje zabiegi z zakresu fizjoterapii w pokojach mieszkańców, prowadzi także gimnastykę usprawniającą oraz zajęcia na świeżym powietrzu. Pracownicy Centrum to profesjonalny, wysoko wyspecjalizowany personel.
Pobyt w placówce jest odpłatny i na dzień dzisiejszy wynosi 2 990 złotych miesięcznie.- Pierwsi mieszkańcy przybyli wczoraj i bardzo się cieszymy. Chciałabym, aby nasz DPS był prawdziwym domem, by pensjonariusze nie czuli się samotni i odrzuceni. Troska o zdrowie i dobre samopoczucie podopiecznych jest podstawowym elementem działalności centrum, a jakość ich życia jest dla nas najważniejsza, dlatego wciąż wzbogacamy ofertę wsparcia – mówi Jolanta Zajączkowska. Placówka czeka na pensjonariuszy z całego kraju licząc, że do końca bieżącego roku pojawi się ich komplet.