Janusz Kwaśniak, Wójt Gminy Borzęcin zorganizował, jak co roku, konferencję prasową. Trwającą grubo ponad godzinę konferencję można uznać za wzorcową – padły liczby, daty, nazwiska – krótko mówiąc, konkrety. I już w marcu wiadomo, w co gmina zamierza inwestować, gdzie będzie szukać pieniędzy i z jaką ofertą kulturalno-rozrywkowo-sportową wystąpi do mieszkańców.
9 marca, na dorocznej konferencji prasowej, Janusz Kwaśniak, Wójt Gminy Borzęcin poinformował o zakończonych i zamierzonych działaniach samorządu gminnego. - W samorządach jest czas inwestowania i czas spłaty zobowiązań – mówił wójt Kwaśniak, odnosząc się do roku ubiegłego, gdy, podobnie jak w innych samorządach, gmina wykazała mniejszą niż zwykle aktywność inwestycyjną. Po zakończeniu okresu finansowania 2007-2013, rok 2016 stał się bowiem okresem przejściowym, wykorzystanym dla poprawy kondycji finansowej gminy. A kondycja finansowa jest istotna w obliczu aplikowania o dofinansowanie w ogłaszanych ponownie naborach. Rada Gminy Borzęcin na 2017 rok uchwaliła budżet, który po stronie dochodów zamyka się kwotą 35 516 228,68 złotych, a po stronie wydatków kwotą 35 126 228,68 złotych. Na inwestycje zaplanowano kwotę 5 069 249 złotych, co stanowi 14,43% budżetu gminy. - To nie mało, zważywszy że wiele gmin od lat na rozwój przeznacza zaledwie kilka procent budżetu, ale też stosownie do uwarunkowań i naszej polityki rozwoju, która zakłada inwestowanie przy udziale środków zewnętrznych, a nie za „swoje" – mówi wójt.
Inwestowania ciąg dalszy
W projekcie budżetu założono przede wszystkim realizację tych zadań, na które już złożono wnioski o dofinansowanie i jest duża szansa na rychłe ich rozstrzygnięcie i sfinalizowanie. Jest to m.in projekt turystyczny, w ramach którego gmina zamierza wybudować w Warysiu, Borzęcinie i Łazach infrastrukturę służącą wypoczynkowi i rekreacji oraz projekt, który umożliwi powstanie niezbędnej infrastruktury dla obsługi turystyki rowerowej w gminie Borzęcin.
Kolejny, najważniejszy z projektów turystycznych - „Wykorzystanie zasobów wodnych i kulturowych subregionu tarnowskiego dla wykreowania markowego produktu turystycznego „Pojezierze Tarnowskie". Wodny Park Kulturowy w Szczurowej i Borzęcinie – etap I", zakłada zagospodarowanie akwenów pożwirowych w Jagniówce i Dołędze pod kątem rekreacyjno - wypoczynkowym. - To ciekawy projekt, bo wiąże interesy i gminy i prywatnych przedsiębiorców. W interesie jednych i drugich jest, by został zrealizowany – mówi Janusz Kwaśniak.
Kolejne projekty, na których realizację złożono wnioski o dofinansowanie, to m.in. kompleksowa termomodernizacja budynku Urzędu Gminy, budowa wiat przystankowych, parkingów dla samochodów i stanowisk dla rowerów w systemie „park & ride”, „bike&ride”, w wyniku którego w kilku miejscowościach gminy ma powstać 185 stanowisk parkingowych dla samochodów osobowych i 174 zadaszonych i monitorowanych stanowisk na rowery, czy wreszcie projekt obniżenia niskiej emisji w gospodarstwach domowych, zakładający wymianę 130 źródeł ciepła. Zaplanowano też szereg drobniejszych, ale niezwykle ważnych dla mieszkańców wydatków - budowę i dalszą modernizację dróg, rozbudowę oświetlenia ulicznego i sieci wodociągowej, remonty szkół, obiektów sportowych i kulturalnych. Wszystkie te plany mają sporą szansę na realizację, bo skuteczność samorządu Borzęcina w pozyskiwaniu środków z Funduszy Europejskich jest duża. Przed kilkoma dniami ukazał się kolejny numer Raportu Rocznego Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju „Fundusze Europejskie w Małopolsce”, w którym Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego opublikował zestawienie samorządów województwa pod kątem skuteczności w pozyskiwaniu środków unijnych za lata 2007 – 2013. Z raportu można się dowiedzieć, na co i w jakiej wysokości wydatkowano środki europejskie w podziale na powiaty i gminy. W powiecie brzeskim najwyżej uplasowała się gmina Borzęcin z wartością projektów w kwocie 26 544 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy, przy pozyskanych środkach z UE w wysokości 73,4 mln złotych. Całkowita wartość dofinansowanych na terenie gminy Borzęcin inwestycji zamknęła się kwotą 222,9 mln złotych.
Trochę kultury
W Borzęcinie bieżący rok zapowiada się interesująco także pod względem kulturalno-sportowo-rozrywkowym. - Jest to dla nas szczególny rok. Chcemy świętować 50 lecie pracy twórczej Józefa Barana – mówi Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie. Józefowi Baranowi dedykowany więc będzie XIII konkurs recytatorski poezji poety, sam Józef Baran natomiast przewodniczył będzie jury organizowanemu po raz pierwszy i wspólnie z Centrum Sztuki Mościce, konkursowi literackiemu „Źródło”.
Nową propozycją jest również planowany na dwa lipcowe dni Festiwal Muzyki Rozrywkowej. Podczas festiwalu prezentować się będą zespoły weselne oraz kapele dęte z powiatów brzeskiego i bocheńskiego. W planach jest także koncert kilku znanych zespołów disco-polo.
Dni Gminy Borzęcin, których zakończeniem jest Święto Grzyba to impreza, która cieszy się ogromną popularnością nie tylko mieszkańców regionu. Na koncert finałowy, okraszony zawsze występami gwiazd z najwyższej muzycznej półki, ściągają tłumy z bardzo odległych od Borzęcina miejsc. Wiadomo już, że w tym roku pierwszego dnia imprezy na scenie pojawi się Sylwia Grzeszczak, drugiego Golec uOrkiestra.
Po ogromnym sukcesie Borzęcińskiej Dychy, ogólnopolskiej imprezy biegowej zorganizowanej w ubiegłym roku po raz pierwszy, oczywistym było, że należy ją kontynuować. W tym roku, wychodząc na przeciw także tym, którzy od biegania wolą marsze, 30 września na stadionie w Bielczy, oprócz biegu na 10 kilometrów zorganizowany zostanie pięciokilometrowy marsz. Zapisy rozpoczną się już wkrótce. Oprócz imprez kulturalno-rozrywkowych, nie zabraknie emocji dla miłośników sportu. Latem liczyć można na rozgrywki piłkarskie w ramach rozlicznych turniejów czy pokazy sztuk walki. Stałym elementem są też mistrzostwa w szachach. Nowością natomiast będzie piknik modelarski z modelami szybowców roli głównej.