Po sukces na rynku pracy

 Blisko osiem milinów złotych unijnego dofinansowania trafi do Tarnowskiego Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego na realizację projektu edukacyjnego, który pomoże czterem tysiącom absolwentów szkół zawodowych z subregionu tarnowskiego w jak najlepszym odnalezieniu się na rynku pracy. Wsparciem objęte zostaną również szkoły specjalne.

 

Projekt „Kwalifikacje zawodowe sukcesem na rynku pracy” uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 7,7 miliona złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Całkowita kwota projektu to ponad 8,6 miliona złotych, dofinansowanie ze strony Gminy Miasta Tarnowa wyniosło około 860 tysięcy złotych, dofinansowanie dla przedsiębiorców – 630 tysięcy złotych.

Objęci projektem uczniowie, kształcący się w branży elektryczno – elektronicznej, mechanicznej i górniczo - hutniczej będą mogli skorzystać między innymi z pomocy doradców zawodowych, uczestniczyć w bezpłatnych branżowych kursach zawodowych, w stażach i praktykach oraz w warsztatach, prowadzonych w specjalistycznych pracowniach i w laboratoriach uczelni wyższych a także uczyć się w czterech klasach, którym patronuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie. Dzięki temu szanse młodych ludzi na zatrudnienie znacznie wzrosną. - Zapewnimy im lepsze przygotowanie do wejścia na rynek pracy, umożliwimy podniesienie kwalifikacji i zdobycie umiejętności świadomego planowania kariery – podkreśla Marek Onak, dyrektor Tarnowskiego Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Pierwsze branżowe kursy ruszą już w kwietniu. Możliwość zrobienia ich bezpłatnie oznacza dużą oszczędność. Cena niektórych sięga trzech i pół tysiąca złotych. - Dzięki takim projektom edukacyjnym odpowiemy na potrzeby lokalnego rynku pracy i ułatwimy młodym ludziom znalezienie atrakcyjnych ofert zatrudnienia – również w Tarnowie i w subregionie - podkreśla prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Projekt poprawi też efektywność kształcenia zawodowego – dziesięcioro nauczycieli odbędzie studia podyplomowe, piętnaścioro – branżowe kursy. Za kwotę blisko 700 tysięcy złotych doposażona w najnowszy sprzęt zostanie szkolna baza dydaktyczna, tak, aby uczniowie kształcili się w warunkach jak najbardziej zbliżonych do realiów ich przyszłych miejsc pracy. Dzięki realizacji projektu system edukacji zawodowej zostanie trwale powiązany z 60 przedsiębiorstwami, potencjalnymi pracodawcami, co pomoże w dostosowaniu oferty edukacyjnej do aktualnych potrzeb rynku pracy.

Projekt będzie realizowany przez trzy lata. Przeszkolonych zostanie blisko półtora tysiąca uczniów, kilkuset poprawi znajomość języków obcych (ze szczególnym uwzględnieniem branżowego słownictwa), ponad 300 weźmie udział w stażach i praktykach, blisko 700 w warsztatach, prowadzonych w specjalistycznych pracowniach i laboratoriach uczelni wyższych. Blisko tysiąc ośmiuset uczniów skorzysta z wizyt zawodoznawczych. Wsparciem objęci zostaną również uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego i Zespołu Szkół Specjalnych dla Niesłyszących i Słabosłyszących – łącznie blisko 600 osób.

12.03.2017
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |