Archeolodzy w Gosławicach

Ekipa archeologów z Muzeum Okręgowego w Tarnowie pod kierownictwem Andrzeja Szpunara oraz zespół pracowników zatrudnionych ramach programu „Konserwator” rozpoczął badania wykopaliskowe na cmentarzysku kultury pomorskiej w Gosławicach. Badania finansuje Muzeum Okręgowe w Tarnowie, w tym roku odkryto już trzy zespoły grobowe, 14 sierpnia rozpoczęto eksplorację i wydobywanie następnych grobów.

14 sierpnia archeolodzy z Muzeum Okręgowego w Tarnowie rozpoczęli eksplorację kolejnych grobów kultury pomorskiej na cmentarzysku w Gosławicach. Stanowisko to zostało odkryte w trakcie badań powierzchniowych w 1982 roku przez ekipę archeologów z Pracowni Archeologiczno Konserwatorskiej PKZ w Tarnowie w składzie: Andrzej Cetera, Andrzej Szpunar, Jerzy Okoński. W roku 1996 założono kilka wykopów sondażowych w których odkryto jeden grób ciałopalny i jeden obiekt – jamę. Grób został określony jako pochówek kultury pomorskiej, zaś materiały osadowe zaliczono do materiałów z okresu wpływów rzymskich.
Ponieważ w środkowym biegu Dunajca cmentarzysko kultury pomorskiej jest zjawiskiem unikatowym a także w związku z tym iż, znaczna jego część leży poza pasem autostrady A-4 i nie będzie badana w ramach prac ratowniczych autostradowych zaproponowano je do badań ratowniczych w ramach programu operacyjnego Dziedzictwo Kulturowe. W 2006 roku odkryto pięć grobów ciałopalnych, obecność w popielnicach żelaznych szpil uściśliło chronologię cmentarzyska na wczesny okres żelaza 700 – 500 p. n.e.
W tym roku badania są kontynuowane przez ekipę archeologów z Muzeum Okręgowego w Tarnowie w składzie: Andrzej Szpunar, Barbara Szpunar, Andrzej Michta oraz zespół pracowników zatrudnionych ramach programu „Konserwator”. Badania wykopaliskowe finansowane są z budżetu tarnowskiego muzeum.
16.08.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |