Biskup tarnowski z posługą w Czadzie

 Diecezja tarnowska pomogła wybudować kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Ndżamenie w Czadzie. Uroczystej konsekracji świątyni dokona biskup Andrzej Jeż. Po Wielkanocy delegacja z diecezji tarnowskiej uda się do Afryki.

 

Diecezja tarnowska pomogła wybudować kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Ndżamenie w Czadzie. - Prace przy budowane kościoła  przebiegały bardzo szybko i trwały 2,5 roku – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. - Będzie to pierwszy kościół w Czadzie pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Budynek kościelny to trzecia świątynia na terenie stolicy kraju. Jest tam w sumie kilkanaście parafii katolickich, ale zazwyczaj wierni gromadzą się pod wiatami i tak sprawuje się liturgię.

Inicjatorem budowy kościoła jest tarnowski misjonarz ks. Stanisław Worwa. Razem z nim w parafii pracuje ks. Paweł Tabiś pochodzący również z diecezji tarnowskiej. W każdą niedzielę celebrują dwie msze święte, w których uczestniczy do 2800 osób.

Osiemdziesiąt procent pieniędzy na budowę kościoła pochodziło z diecezji tarnowskiej. Obok świątyni powstała też plebania i dom parafialny, w którym będzie prowadzone duszpasterstwo. W samym tylko 2016 roku diecezja tarnowska przekazała ponad 340 tysięcy złotych na budowę kościoła w Ndżamenie. W sumie wsparcie diecezji tarnowskiej na budowę tej świątyni wynosi prawie dwa miliony złotych. Ponadto dwóch fachowców z Tarnowa wykonało do tamtejszego kościoła 80 ławek a także konfesjonały i krzesła do prezbiterium. Przez prawie trzy miesiące pracowali oni w Czadzie.

Konsekracja kościoła, której dokona biskup Andrzej Jeż, odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 23 kwietnia. Weźmie w niej udział także kilkuosobowa delegacja z diecezji tarnowskiej. Biskup i kapłani odwiedzą też misje w Busso, prowadzoną przez tarnowskiego kapłana, ks. Piotra Skrabę. Tam biskup tarnowski udzieli sakramentu bierzmowania.

12.04.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |