Składki ZUS po nowemu

 Od 1 stycznia przyszłego roku zmienią się zasady płacenia składek ZUS dla mikroprzędsiębiorców. Zamiast kwoty ryczałtowej wysokość składki uzależniona będzie od dochodu firmy. Najniższa składka wynosić ma 32 złote.

 

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia firmy. Ponadto wysokość składki uzależniona zostanie od wysokości przychodów firmy.

- Koncepcję ustawy obniżającej składki ZUS opracował Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego Koncepcja została zaakceptowana przez Ministerstwo Rozwoju i nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku – mówił 19 kwietnia w Tarnowie poseł Michał Cieślak, wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. – Spodziewamy się nie tylko,tego, że więcej osób zdecyduje się na założenie firmy, ale także, że część osób działających dzisiaj w szarej strefie, a formalnie zarejestrowani jako bezrobotni rozpoczną prowadzenie legalnej działalności.

Przedsiębiorcy osiągający miesięczny przychód w wysokości mniejszej niż pięć tysięcy złotych będą płacić znacznie niższe składki na ubezpieczenia społeczne niż obecnie. Za każde 200 zł przychodu trzeba będzie zapłacić 32 zł do ZUS. Teraz kwota ryczałtowa wynosi 1 172 złote miesięcznie i trzeba ją wpłacać bez względu na to, czy przedsiębiorca notuje jakiekolwiek przychody.

19.04.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |