Węgierska wystawa w Tarnowie

 Przygotowana w Muzeum Etnograficznym w Budapeszcie wystawa „Graj Cyganie! „Muzyka cygańska od Liszta po Hungaricum – związki Ferenca Liszta z Polską” otwarta zostanie w Tarnowie, w galerii „Panorama” na dworcu kolejowym, 24 kwietnia o godzinie 18.00. Wystawę będzie można oglądać w Tarnowie do 7 lipca.

 

Dzięki wsparciu dr Adrienne Körmendy, Konsul Generalnej Republiki Węgierskiej, Muzeum Okręgowe w Tarnowie rozpoczęło współpracę  z Muzeum Etnograficznym w Budapeszcie. Pierwszym efektem tej współpracy będzie wystawa „Graj Cyganie! Muzyka cygańska od Liszta po Hungaricum – związki Ferenca Liszta z Polską”.

Wystawa będzie prezentowana w galerii „Panorama” na dworcu kolejowym w Tarnowie. Jej autorami są Szuhay Péter oraz Pálóczy Krisztina.

Węgierska muzyka takich twórców jak: Ferenc Liszt, Miklós Barabás, czy Mihály Vörösmárty powstała w wyniku inspiracji muzyką cygańską. Czardasz oraz węgierska kultura narodowa są spójne z muzyką cygańską. Węgierscy muzealnicy badają historię powstawania węgierskich zespołów muzyki cygańskiej począwszy od drugiej połowy XVIII wieku po czasy współczesne, od wiejskich kapel po zespoły jeżdżące po świecie, od powstawania dużych zespołów po uznanie stuosobowej Orkiestry Cygańskiej jako nieodłączny i spajający element Hungaricum. Ponadto badają kształtowanie się tej zamkniętej grupy oraz specyficzne i wyróżniające ją zwyczaje. Wyniki badań zostały zaprezentowane w formie wystawy, która ma walory nie tylko poznawcze, ale zmienia sposób myślenia o Cyganach.

Wystawa składa się z 26 plansz, siedmiu witryn, dziewięciu instrumentów muzycznych oraz innych przedmiotów służących do muzykowania i biesiadowania. Towarzyszy jej też prezentacja multimedialna oraz film i podkład muzyczny.

Wernisaż w Tarnowie odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 18.00, a wystawę będzie można oglądać do 7 lipca.

21.04.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |