Brązowy medal tarnowianki

Z brązowym medalem wywalczonym przez Barbarę Szumlańską podczas zmagań na czas, wrócili z Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

W Katowicach odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej. Rywalizowano we wszystkich trzech dyscyplinach wspinaczkowych - boulderingu, wspinaczce na trudność oraz na czas.

Reprezentacja tarnowskiej Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej, specjalizująca się właśnie w tej ostatniej odmianie wspinaczki, nie odegrała większej roli w rywalizacji na trudność i boulderingu. Najlepiej zaprezentowała się Barbara Szumlańska, która zajęła miejsca 23 w boulderingu i 25 we wspinacze na trudność na 123 startujące panie. Wśród 220 startujących mężczyzn, najlepiej punktującym studentem PWSZ w Tarnowie był Marek Wójcik, który zajął 83 miejsce w boulderingu i 115 we wspinaczce na trudność.

Na szanse medalowe tarnowianie liczyli podczas ostatniego dnia Mistrzostw. W składzie reprezentacji PWSZ mieli bowiem m.in. Klaudię Buczek, wielokrotną medalistkę zawodów akademickich, Marcina Dzieńskiego – który miał bronić tytułu akademickiego mistrza Polski, Barbarę Szumlańską czwartą zawodniczkę ubiegłorocznych Mistrzostw oraz Marka Wójcika brązowego medalistę zawodów Pucharu Polski.

W eliminacjach odpadli Klaudia Buczek (dwa falstarty) oraz Marcin Dzieński, który stracił szansę na obronę tytułu przez system pomiaru czasu – pomimo uderzenia w wyłącznik, czas nie został zatrzymany. - Składaliśmy protesty, podobnie jak kilka innych uczelni. Zostały one przez sędziów odrzucone, mimo, że np. w przypadku Marcina ani sędziowie, ani komisja odwoławcza, nie kwestionowali faktu trafienia przez niego w wyłącznik – mówi Wojciech Nowak, kierownik sekcji wspinaczki AZS PWSZ Tarnów.

Do walki o medale włączyła się tylko Barbara Szumlańska. Po eliminacjach tarnowianka zajmowała trzecie miejsce, a pewne zwycięstwo w kolejnym wyścigu otworzyło jej możliwość walki nawet o złoty medal. Niestety, w półfinale nieznacznie uległa późniejszej triumfatorce – Patrycji Chudziak z Lublina.

W małym finale, którego stawką było trzecie miejsce i brązowy medal, Barbara Szumlańska zmierzyła się z Anną Brożek, doświadczoną zawodniczką, reprezentującą krakowską AGH. Ostatecznie szybsza okazała się studentka z Tarnowa, która mogła się cieszyć ze swojego pierwszego medalu Akademickich Mistrzostw Polski.

W klasyfikacji końcowej kobiet studentki PWSZ w Tarnowie uplasowały się na 14 miejscu na 37 sklasyfikowanych uczelni, natomiast mężczyźni na 22. Były to najwyżej sklasyfikowane reprezentacje wyższych szkół zawodowych, co jest istotne w kontekście klasyfikacji końcowej Akademickich Mistrzostw Polski.

- Bardzo się cieszę z brązowego medalu, ponieważ jest to mój pierwszy krążek w rywalizacji akademickiej. Zaprocentowało doświadczenie z ubiegłego roku, kiedy medal przegrałam w biegach z Klaudią Buczek. Czasówki w formacie klasycznym bywają niekiedy nazywane grą błędów, tym razem to ja popełniłam ich mniej – skomentowała swój występ Barbara Szumlańska.