Odnowiony cmentarz wojenny

 W Lichwinie w gminie Pleśna w dniu 14 maja poświęcony został odnowiony cmentarz wojenny nr 159, o którym zwykło się mówić „mały cmentarz legionowy”, gdyż spoczywają na nim m.in. polscy żołnierze polegli w trakcie bitwy pod Łowczówkiem. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, korpusu dyplomatycznego oraz mieszkańcy powiatu tarnowskiego.

 

Cmentarz wojenny nr 159 znajduje się na wzgórzu, bezpośrednio przy drodze prowadzącej przez miejscowość Meszna Opacka. W 11 grobach zbiorowych i 32 pojedynczych pochowano tam 100 żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, w tym dziewięciu legionistów polskich, walczących w 1 i 5 pułku piechoty, którzy polegli podczas bitwy pod Łowczówkiem w grudniu 1914 roku.

Ziemia na tym wzgórzu połączyła żołnierzy różnych narodowości i wyznań. Na fakt ten zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu Józef Knapik, Wójt Gminy Pleśna. - Ponad wiek temu, front I wojny światowej przetaczający się przez te piękne górskie okolice, pozostawił po sobie żniwo śmierci. Wyrazem tego jest 19 cmentarzy na terenie gminy Pleśna, z których aż cztery znajdują się w obecnych granicach administracyjnych Lichwina - mówił. - To dziedzictwo, ten materialny wyraz tragedii, ale także dzieła, dziś podziwiane jako dzieła kunsztu architektonicznego, zobowiązują nas żyjących do realizacji swoistego testamentu zapisanego w tych nagrobkach, kamieniach czy krzyżach. Testamentu, który krzyczy: pamiętajcie, nie powtarzajcie wojny, szanujcie nas i szanujcie siebie.

Dzięki m.in. Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego, Urzędowi Wojewódzkiemu i ludziom dobrej woli, dzięki współpracy międzynarodowej zwłaszcza z Austriackim Czarnym Krzyżem, cmentarze wojenne sukcesywnie są odnawiane. Dzięki Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa udało się odnowić także cmentarz w Lichwinie, oznaczony numerem 159. Za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego na odnowienie właśnie tego cmentarza Rada przeznaczyła kwotę 70 tysięcy złotych.

Na uroczystość, którą razem z Wójtem Gminy Pleśna zorganizowali Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys i starosta Roman Łucarz, przybyły rodziny pochowanych na tym cmentarzu. Obecni byli m.in. Konsul Honorowy Republiki Austrii Andrzej Tombiński, Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie Aleksandr Minin, przedstawiciele Austriackiego Czarnego Krzyża - Friedrich Schuster, Erwin Fitz i Jozef Riedl, przedstawiciel Wojewody Małopolskiego - Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego Paweł Mucha oraz Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk, Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Wojewódzkiego.

Przybyli również do Lichwina przedstawiciele polskich służb mundurowych, młodzież szkolna, w tym z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” - gminnej sekcji strzeleckiej.

Obok cmentarza odprawiona została msza święta w intencji poległych i ofiar wojny, którą koncelebrowali ks. prof. dr hab. Zbigniew Wolak, ks. porucznik Jan Kwarciński oraz ks. Michał Dziewit. Symbolicznie zainaugurowane zostały obchody stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w powiecie tarnowskim, a później wszyscy chętni mieli jeszcze możliwość wysłuchania prelekcji Romana Frodymy „Zachodniogalicyjskie Cmentarze Wojenne w gawędzie przewodnickiej”.

 

 

15.05.2017
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |